Anasayfa » HABERLER » TÜRKİYE’NİN İNCİRLİK ÇIKIŞININ ALTINDA NE YATIYOR?

TÜRKİYE’NİN İNCİRLİK ÇIKIŞININ ALTINDA NE YATIYOR?

Türkiye’nin ABD’ye yönelik İncirlik üssü çıkışını yorumlayan emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, Türkiye’nin İncirlik’i bir tartışma konusu yaparak ABD’nin Suriye’de PYD’ye olan desteğinin kırılmasını istediğini belirtti.

Sputnik/ Hüseyin Hayatsever

 Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş ise Türkiye’nin İncirlik çıkışının, 20 Ocak’ta görevi ABD Başkanı Baracak Obama’dan devralacak olan Donald Trump’a bir mesaj niteliği taşıdığını ifade etti.

Suriye’de YPG’ye verdiği desteği kesmesi için ABD’ye uzun zamandır çağrıda bulunan Türkiye, IŞİD’le mücadele için kurulan koalisyonun Türkiye’ye Fırat Kalkanı operasyonunda destek vermemesi üzerine ABD’nin İncirlik’teki üssünü gündeme getirmiş, geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, koalisyonun Fırat Kalkanı operasyonuna destek vermemesinin, İncirik üssünü sorgulattığını ifade etmişti.

Türkiye’den gelen İncirlik açıklamaları üzerine ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Dorrian koalisyonun El Bab’da Türkiye’ye destek vermesi için diplomatik görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmenin ardından İncirlik Üssü’nün kapatılmasının gündemde olmadığını vurgulamış, “Ama özellikle DEAŞ için gelen ülkeler bu desteği vermeyecekse burada kalmasının bir anlamı da yok” ifadelerini kullanmıştı.

‘TÜRKİYE, ABD’NİN PYD’YE DESTEĞİNİ KESMEYE ÇALIŞIYOR’

Türkiye’nin İncirlik çıkışını Sputnik’e yorumlayan emekli tümgeneral Armağan Kuloğlu, Türkiye’nin uzun süredir ABD’nin PYD’ye yaptığı yardımlardan rahatsız olduğunu, Frat Kalkanı operasyonuna koalisyonun hava desteği vermemesinin de tepki yarattığını ifade etti.

Türkiye’nin şu aşamada İncirlik üssünü kapatacağını düşünmeyen Kuloğlu, “Olur mu olmaz mı? Tabii ki buna şu anda olur demek mümkün değil. Çünkü ABD’de yönetim değişiyor. Trump yönetiminin nasıl bir tavır takınacağını şu anda bilmiyoruz. Ancak Trump’ın yapmış olduğu açıklamalarda PYD’ye olan desteğin süreceğine dair sözler var. Tabii ki bunun karşısında Türkiye şu anda İncirlik’i bir tartışma konusu yaparak ABD’nin PYD’ye olan desteğinin kırılması, bundan vazgeçmesi, diğer taraftan da IŞİD’le mücadele için gelen koalisyon uçaklarının, Türkiye’ye desteğe devam etmesi konusunda bir yaptırım aracı olarak kullanabilir miyim diye düşünüyor. Şu anda kapatılması için bir karar verilmiş değil, ancak bu, akıllarda duran, gerektiğinde yaptırım aracı olarak kullanılabilecek bir konu olarak ortaya çıkartılmış durumda” dedi.

‘İNCİRLİK’İN KAPATILMASI NATO’DAN DA ÇIKMAYI GEREKTİRİR’

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş da Sputnik’e yaptığı açıklamada ABD’nin PYD’ye verdiği desteğe ve Fırat Kalkanı operasyonuna destek vermemesine karşın Türkiye’nin İncirlik üssünü kapatmasının olası görünmediğini ifade etti.

Karakuş, “Bu ortamda, hükümetin şu andaki tutumu göz önüne alındığında İncirlik’in kapatılması pek mümkün görünmüyor. Çünkü İncirlik’in kapatılması demek bir anlamda NATO’dan da çıkmayı gerektirir ki ben öyle bir şey olacağını zannetmiyorum” diye konuştu.

 ‘YENİ ABD YÖNETİMİNE MESAJ’

İncirlik çıkışının, ABD’de 20 Ocak’ta görevine başlayacak olan Trump’a bir mesaj olarak nitelendiren Karakuş, “Bu sözler ABD’de yeni yönetime mesaj gibi. ‘Biz Obama’dan memnun değiliz’ amaçlı bir görüntü bu. Bunu bir yerde yeni yönetim de istiyor, ABD’nin Suriye’deki politikalarının uygun olmadığını düşünüyor, yeni yönetim Obama’yı da biraz kötülemek istiyor. Bunu da bir fırsat olarak değerlendiriyor diye düşünüyorum” dedi.

 

 

 

Hakkında HABERLER

HABERLER

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayınlanmadıGerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*