Anasayfa » HABERLER » “RUSYA VE ABD DOĞRUDAN SAVAŞA GİRMEZ ANCAK ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE ÇATIŞABİLİR”

“RUSYA VE ABD DOĞRUDAN SAVAŞA GİRMEZ ANCAK ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE ÇATIŞABİLİR”

ABD’li generallerin, olası bir 3. Dünya Savaşı’nı kaçınılmaz bulmalarını ve Rusya ile Çin gibi ülkelere gönderme yapmalarını değerlendiren Rus ve ABD’li uzmanlar, küresel savaş olasılığını zayıf bulduklarını belirtti. Uzmanlara göre, söz konusu ülkeler üçüncü ülkelerde karşı karşıya gelebilir.

Sputnik

ABD’li Tümgeneral Joseph Anderson, Washington’un asıl tehdit olarak gördüğü ülkelerin, askeri rekabet içinde oldukları modern uluslar olduğunu ve bu konuda agresif davranışlar içerisinde olduklarını ifade etmişti. Çin ve Rusya gibi ülkelerin, ordularını teknolojik açıdan hep ileriye taşıdığını savunan Tümgeneral William Hix ise, Pentagon’un da olası bir tehdide karşı hazırlıklı olduğunu, savaş olması durumunda ise bunun Kore savaşından bu yana görülmediği kadar büyük olacağını söylemişti.

‘3. DÜNYA SAVAŞI, GENERALLERİN KİŞİSEL GÖRÜŞÜ’

İzvestiya gazetesine konuşan Rus milletvekili Viktor Vodolatskiy, Rusya ile ABD arasında doğrudan askeri çatışma yaşanmasının zor olduğunu kaydetti. Rus vekil, 3. Dünya Savaşı’nın kaçınılmaz olduğuna dair düşüncelerin ise kişisel görüşten ibaret olduğunu belirtti.

‘RUS S-300’LER İLE ABD’NİN 5. NESİL JETLERİ KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR’

Washington merkezli Gulf State Analytics’in uzmanlarından Theodore Karasik, ABD’li generallerin söylemlerinin Soğuk Savaş neslinden ‘öfkeli’ kişilerin görüşleri olduğuna dikkat çekerek, “Hala daha 3. Dünya Savaşı’nın kaçınılmaz olduğuna inanıyorlar ve uzun süredir tamamen farklı bir jeopolitik gerçeklikte yaşadığımızı anlamıyorlar” dedi. 5. nesil ABD jetleri ile Rus S-300 hava savunma sistemlerinin Suriye’de karşı karşıya gelme ihtimali bulunduğunu düşünen Karasik, küresel savaş ihtimalinin bulunmadığını vurguladı.

‘SU-24 UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİNE BENZER OLAYLAR YAŞANABİLİR’

Hudson Enstitüsü’nden Siyasi-Askeri Analiz Merkezi Direktörü Richard Weitz’e göre, Rusya ve ABD arasında doğrudan bir savaş tüm dünya için risk yaratacağı için böyle bir savaşın çıkması pratikte imkansız. Weitz, Washington’un böyle bir senaryoyu uygulanabilir bulmadığını ancak Rus Su-24 uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesi gibi olaylar sonucunda Rus ve ABD’li askerlerin ölebileceğini savundu.

 

Hakkında HABERLER

HABERLER

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayınlanmadıGerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*