Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Böyle felaket görmedim"
17 Ağustos 2010 / 06:49
Pakistan sel felaketiyle mücadele ediyor. 1600’den fazla kişinin öldüğü afette, 6 milyondan fazla insan evsiz kaldı. Felaketin vurduğu bölgeler acil olarak içme suyu, gıda ve çadır bekliyor...

MİLLİYET

 

Sel felaketiyle boğuşan Pakistan, tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile felaketin vurduğu bölgelerde havadan incelemelerde bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “Dünya çapında çok sayıda doğal afete tanık oldum, ancak hiç böylesini görmemiştim” dedi. Tanık olduğu kareleri asla unutamayacağını vurgulayan Ban, her 10 Pakistanlıdan birinin sel felaketinden etkilendiğini belirterek uluslararası topluma acil yardım çağrısında bulundu.

3.5 milyon çocuk risk altında
Sellere karışan atık sular da başta çocuklar olmak üzere bütün afetzedeleri tehdit ediyor. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Maurizio Giuliano, felaketten etkilenen 3.5 milyondan fazla çocuğun kolera, tifo, sıtma, ishal, dizanteri ve hepatit riskiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.
Giuliano, 1600’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği felakette evsiz kalan 6 milyondan fazla insanın içme suyu, gıda ve çadıra acil olarak gereksinimi olduğunu söyledi. 

“İmaj sorunu var”
Yardım kuruluşları dün yaptıkları açıklamada, ülkenin “imaj sorunu”ndan kaynaklanan bir yardım sıkıntısı çektiğini kaydetti. BM’nin talep ettiği 460 milyon dolarlık yardımın yalnızca beşte birinin toplandığını belirten İnsani Yardım Vakfı, “Care International”ın sözcüsü Melanie Brooks, yardımda bulunan devletlere toplanan paraların Taliban’a gitmediği yönünde açıklamalarda bulunulması gerektiğini ifade etti.


Sel felaketinden her  10 Pakistanlıdan biri etkilendi. Çocuklar kolera, dizanteri, tifo, sıtma ve ishal riskiyle karşı karşıya... Mağdur olan insanlar acil olarak içme suyu, gıda ve çadıra gereksinim duyuyor... Afetzedeler, kurtarabildikleri eşyaları selin ulaşmadığı bu ince uzun son kara parçasının üzerine yığdı...

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C