Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Genç Birikim’ Ağustos sayısı çıktı
16 Ağustos 2010 / 14:05
135. sayısı yayınlanan Genç Birikim bu sayıda kapağa Türkiye gündemini oluşturan Terör, Açılım, Referandum konularını taşımış.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Ali Kaçar kapak yazısında T.C.’nin kurulduğu günden bugüne  gündeminden düşmeyen “darbeler ve darbelerin terörle ilişkisi” konusunu işliyor.

 

Kaçar’ın yazısında öncelikle tek partili dönemle çok partili dönem arasında bir fark olmadığı, her iki dönemde de ülkeye halkın iradesini, inancını, örf ve adetlerini dışlayan ve yok sayan Kemalist ideolojinin hâkim olduğu belirtiliyor, darbeleri yapan derin devlet zihniyetinin kimler olduğu tartışılıyor. Derin devletin PKK ile ilişkisi ve Abdullah Öcalan’ın, MİT’le ilişkisinin ortaya konduğu yazıda özellikle son zamanlarda gündemden düşmeyen terör olaylarının söz konusu derin güçler ile yakın bağı açıklanıyor.

 

Referandum konusunda Süleyman Arslantaş’ın değerlendirmeleri dikkat çekiyor.

 

Arslantaş, yazısında önümüzdeki ay yaşayacağımız referandum vesilesi ile demokrasi ve seçimleri değerlendirmiş. Mevlana Muhammed’in “Ölümsüz Müdafaa” adlı eserindeki: “Zindana atılmış biçarelere muhafızlarını seçme hakkı tanınsa bu hürriyet mi olur?” sözünü hatırlatarak demokrasilerde yapılan seçimi zindandakilerin muhafızlarını seçme hakkıyla aynı olduğunu ifade ediyor. Demokrasinin bir yönetim biçimi olmaktan çok bir dünya görüşü olduğunu, her dünya görüşü gibi demokrasinin de temel bir inanç sistemi ve ona dayalı olarak da yönetim şekli, metodu ve pratiği olduğunu ifade eden Arslantaş, halkı Müslüman olan ülkelerde ortaya konulan uygulamaların, demokrasi ve demokratik yönetim biçiminin ancak İslam’ın dışındaki kabuller için geçerli olduğunu, bunun örneklerinin de Cezayir, Türkiye, Filistin olduğunu belirtiyor.

 

Şahin Özdaş, ‘Müşrik’ başlıklı yazısında şirk konusunu günümüzden ve Kur’an’dan örnekler vererek açıklıyor. Erdal Bayraktar, âlim ve dava adamı Lübnanlı Muhammed Hüseyin Fadlallah’ın vefatının ardından duygularını ve âlimin kişiliğini anlatıyor. Hayriye Bican, Kadir Seven, İdris Gökalp ve Fatih Pala ise Ramazanı değişik boyutlarıyla yazılarında gündeme getiriyorlar.

gencbirikim.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C