Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail’den iftar atağı
14 Ağustos 2010 / 17:51
AK Parti’nin önceki akşam genel merkezde başkentteki yabancı misyon şeflerine verdiği iftar yemeğine davet edilmeyen İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’nin, eylül ayı içinde iftar yemeği vereceği öğrenildi.

HÜRRİYET

 

Levy’nin iftara hükümetten ve devletten kimleri davet edeceği henüz netleşmedi. Ancak Levy’nin yemeğe bazı bakanları ve devletin üst düzey kurumlarının yetkililerini davet etmesi bekleniyor.

 

Çelik: Davete gitmem

 

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise dün düzenlediği basın toplantısında Levy’den davet gelmesi halinde iftara gidip gitmeyeceği sorusuna şu yanıtı verdi: “Bana böyle bir davet gelmedi. Gelirse de gitmem. Ben Türkiye’deki Musevi cemaatinin davetine iştirak ettim.

 

Türkiye’deki Musevi Cemaati’nin Başkanı olan Sami Herman ve Hahambaşı İshak Haleva dün Ak Parti Genel Merkezinde, cemaatleri temsilen bulundular. Bizim Türkiye’deki Musevi vatandaşlarımızla, İsrail halkı ile dünyadaki Musevilerle hiçbir problemimiz yok. Türkiye’nin problemi İsrail hükümeti ile ilgilidir ve Sayın Büyükelçi İsrail hükümetini temsilen burada olduğu için, İsrail hükümeti özellikle Mavi Marmara meselesinde maalesef üzerine düşeni yapmadığı için, özür dilemediği için, hatasından dönmediği için Türkiye bu tavrını sürdürmüştür, sürdürecektir. Bana bir davet gelirse de iştirak etmem.”

 

Davutoğlu: Sorumlular

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’da dün Meksikalı mevkidaşı Patricia Espinosa ile düzenlediği ortak basın toplantısında aynı konuda şunları söyledi: “İftar sofraları, herkesin hoşgörü içinde paylaştığı sofralardır. Aynı çerçevede insan hakları ve insan canına olan saygı da evrenseldir. Bu saygı gösterilmediği zaman ya da bu saygı ihlal edildiğinde, dost olan taraflara düşen sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukların yerine getirilmesini bekliyoruz. Ümit ederiz ki, herkes uluslararası hukuk konusundaki temel değerlere saygı gösterir.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C