Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tümgeneral camileri fişlemiş
14 Ağustos 2010 / 17:33
Balyoz darbe planının sanıklarından Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun, İstanbul'daki ilçelerin muhafazakarlık tespitini camiler üzerinden gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

VAKİT

 

Daha önce Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile kabinenin diğer üyeleri hakkında fişleme dosyası tuttuğu belgelenen Helvacıoğlu'nun İstanbul'daki camilerde kaç kişinin namaz kıldığını tespit ederek, vatandaşları fişlemiş.

 

Müslümanların manevi duygularla dolup taştığı, sahuru ve iftarı ile oruçlu geçirilen bir günün ardından akşamları, teravih namazları için camilere koşup vakit namazlarını da camilerde eda etmeye çalıştığı bu günlerde; Helvacıoğlu'nun o dönemde 3000 civarındaki camiyi tek tek fişlettirdiği belirlendi.

 

Ramazan ayının ilk günlerini yaşadığımız bu günlerde, daha çok camilere koşup ibadet eden cemaati ilgilendiren ilginç bir fişleme yapıldığı ortaya çıktı.

 

Vakit'in elde ettiği Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun İstanbul Jandarma Bölge Komutanı olduğu döneme ait olan belgeye göre; Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu İstanbul'da bulunan ilçelerin muhafazakarlık tesbitini camiler üzerinden yapmaya çalıştığı kaydedildi.

 

CAMİLERİN DOLULUK ORANINI TESBİT ETMİŞLER

 

Sancılı geçen bu yılki YAŞ toplantısında Doğan medyasında da “terfileri haksız olarak engelleniyor” diye yer alan 9 generalden biri olan Balyoz sanıklarından, “Fişçi General” olarak bilinen, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun İstanbul Bölge Komutanı olduğu döneme ait olduğu belirlenen fişlemelerde; camilerin BBG evi gibi gözetlendiği, bütün vakit namazlarında cemaat sayılarının miktarının tesbit edilmeye çalışıldığı belirlendi.

 

CUMA NAMAZI İÇİN AYRI VAKİT NAMAZI İÇİN AYRI FİŞLEME

 

Helvacıoğlu tarafından İstanbul'da bulunan camilerle ilgili olarak tutulan çetelede; “Caminin adı, kapasitesi, vakit namazlarında ibadet için gelen kişi sayısı, vakit namazlarında camilerin doluluk oranı, Cuma namazlarında ibadet için gelen kişi sayısı, Cuma namazlarında camilerin doluluk oranları”na varıncaya kadar detaylı bilgi bulunuyor.

 

VEKALET FORMÜLÜYLE GÖREVDE TUTULUYOR

 

Hatırlanacağı üzere son Yüksek Askeri Şura'da Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun kanunen terfi etmesi mümkün olmadığından emekli edilmesi bekleniyordu. Ancak buna rağmen Genelkurmayın vekalet formülü ile usulsüz olarak korgenerallik kadrosundaki bir göreve skandal bir şekilde ataması yapıldığı ortaya çıkmıştı. Bulunduğu bütün görevlerde fişleme yapması ile bilinen Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun emekli edilmemesi; “Korunuyor ve hukuktan kaçırılmaya çalışılıyor” şeklinde yorumlanıyor.

tablo1.jpg

tablo2.jpg

 

tablo3.jpg

 

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C