Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Generallerin incitici yenilgisi
14 Ağustos 2010 / 17:15
The Economist dergisi, Ağustos ayının, Türkiye’nin generalleri için ‘çok berbat’ bir ay olduğunu savunurken AKP ile generaller arasındaki son ‘atışma’nın generallerin “incitici yenilgisi” ile sona erdiği yorumunu da yaptı

ANKA-MİLLİYET

 

İngiliz dergisi, son sayısında generallerin hükümet ile aralarındaki bir tartışmadan yeniden yenik çıktıklarını savunarak, “Ordunun yıllık Ağustos gözden geçirme toplantısından kimin terfi edip etmeyeceği konusunda iktidardaki AK Parti ile yaşanan son atışma, incitici bir yenilgi ile sona erdi” diye yazdı. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un, “en büyük itibar kaybına uğradığı” görüşünü de dile getiren The Economist, Başbuğ’un KKK olarak Hasan Iğsız’ı istediğini ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu girişimini “bloke” ettiğini kaydederken Iğsız hakkındaki bazı iddiaları da yansıttı.

 

Yazıda “eski tüfekler”in başka terfiler konusunda da yenik çıktıkları, Balyoz davasında adları geçen 11 subayın da terfi edemediği belirtilirken planlandığı gibi gerçekleştiren tek terfinin Başbuğ’un yerine geçecek, Org. Işık Koşaner’in terfisi olduğuna dikkat çekilerek Koşaner “gelenekçi” olarak tanımlandı.

 

The Economist, ordunun siyasi etkisinin azaltılmasının, AB’nin Türkiye’nin üyeliği için öne sürdüğü zor koşullardan biri olduğunu belirttiği yazısında generalleri daha çok zayıflatan bir anayasa reformunun referandumda oylanacağını kaydetti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C