Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran, Sakine’yi TV’de ‘itiraf’ ettirdi
14 Ağustos 2010 / 12:38
İran’da zina suçu işlediği gerekçesiyle önce recm cezasına çarptırılan ardından asılarak idam edilmesine hükmedilen 43 yaşındaki Sakine Muhammed Aştiyani, önceki gün devlet televizyonunda suçunu itiraf etti.

TARAF

 

“20:30” adlı programa çıkan Sakine, Norveç’e sığınan avukatı Muhammed Mustafa’yı da kendi davası üzerinden reklam yapmakla suçladı ve aslında Mustafa ile hiç karşılaşmadığını söyledi.

 

Titrek bir sesle, Azeri Farsçasıyla konuşan ve konuşmasına seslendirme yapılan Sakine, kocasının cinayetinde suç ortağı olduğunu ve kocasının kuzeniyle evlilik dışı ilişki yaşadığını açıkladı.

 

Sakine kocasının cinayetini şu sözlerle anlattı: “Adam hayatıma girdi, beni sözleriyle kandırdı, ‘Kocanı öldürelim, çok kötü bir kocan var. Ben sana bakarım’ dedi. Kocamın kuzeniydi. Daha sonra hapse girdiğimde, adamın sabıkalı olduğunu öğrendim. Kocamı öldürmemiz gerektiğini söylediğinde ona inanmamıştım. Şaka yaptığını, aklının başında olmadığını düşündüm.” Sakine’nin avukatı Houtan Kian ise söyleşiden iki gün önce Sakine’ye işkence edildiğini, Sakine’nin bu açıklamaları “hayatını kurtarmak” için yaptığını söyledi. Sakine’nin Norveç’te sığınma hakkı verilen avukatı Muhammed Mustafa ise, televizyon programının istihbarat servislerince kontrol edildiğini söyledi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C