Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Niyet, Katliamı Taliban’a yıkmak mı?
11 Ağustos 2010 / 19:22
Geçen hafta Afganistan’nın Nuristan vilayetinde 12 kişilik bir sağlık ekibinden, 6’sı Amerikalı, biri Alman, biri İngiliz vatandaşı olan 8 doktor ve 2 Afganlı tercüman öldürüldü.

Nuristan’ın Badahşan bölgesinde ormanlık alanda, otomobillerinin yanında ölü olarak bulunan 10 kişinin nasıl öldürüldüğü konusu yine bir muamma oldu. Ajans haberleri arasında farklılıklar olduğu gibi Reuters’in haberinde Taliban’ın üstlendiğinin doğrulanmadığının bildirilmiş olması dikkat çekiyor.

 

Kurşuna dizilerek öldürüldüğü anlaşılan kişilerin Taliban tarafından öldürüldüğünü Associated Press haber ajansı öne sürdü. Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid’e dayandırılan ifadelerde Taliban’ın “Amerikalılar için casusluk yaptıkları ve Hıristiyanlığı yaymaya çalıştıkları için” öldürdükleri iddia edildi.

 

Diğer bir haber ajansı olan AFP’ye konuşan doktorların mensubu olduğu IAM (International Assistance Mission-Uluslararası Yardım Misyonu)’nin başkanı Dirk Frans konuyla ilgili bir şey söyleyemeyeceğini, hükümet tarafından yapılacak soruşturma sonucunu bekleyeceğiz dediği belirtilirken, saldırı için Taliban sözcüsünün, bölgede gezen devriyesinin yabancı bir grupla karşılaştığını, “onlar Hıristiyan misyonerlerdi ve hepsini öldürdük” dediğini iddia ediyor. AFP, Taliban sözcüsünün “Ellerinde Fars dilinde İnciller, bir uydu arama cihazı ve haritalar bulunuyordu” dediğini de öne sürüyor.

 

Haberde grubun 11 kişi olduğu belirtilerek, yabancılar dışında üç Afganlı olduğu belirtiliyor.  Sağ kalan tek Afganlının Polise verdiği bilgiye göre kendisinin Kur’an okuyarak müslüman olduğuna ikna ettiğini ve Nuristan eyaletinin bitiminde kendisini serbest bırakıldığını söylediği aktarılıyor.

 

BBC’nin haberinde de Taliban sözcüsünün önce AFP’ye sonra Associated Press’e konuştuğu, ilk konuşmasında Hıristiyan oldukları için hepsini öldürdük dedikleri, Associated Press’e de onların Amerikan casusları olduklarını söylediği yazıldı. BBC’nin haberinde de IAM direktörü Dirk Frans’ın 1966’dan bu yana Afganistan’da bulunuyoruz sözleri aktarıldı.

 

Reuters’in konuyla ilgili haberinde ise Taliban’ın direk olarak suçlanmaması dikkat çekti. Konuyla ilgili haber ‘silahlı kişiler tarafından 8 yabancı sağlık çalışanı öldürüldü’ diye verilirken “Taliban’ın saldırıdan sorumlu olduğu iddia edildi” denildi. Taliban’ın sözcüsünün Reuters’e konuştuğu öne sürülerek katliamı üstlendiği haberin detayında iddia edilmesine karşın, Taliban’ın olaydaki rolü için bağımsız bir doğrulama olmadığı da kaydedildi.

 

Associated Press’in haberinde grupta 3 Afganlı bulunduğu, bir Afganlının da farklı bir yoldan Celalabad’daki evine gitmek için gruptan ayrılmış olduğu, bir Afganlının öldürüldüğü, üçüncü Afganlı olan şoförün ise kurtulduğu söylenirken, Reuters iki Afganlının olaydan kaçarak kurtulduklarını öne sürdü.

 

Associated Pres ve Afp’de yeralan haber Taliban’ı suçlama ile sınırlı tutulmasına karşılık Reuters’in haberinde bölgeyle ilgili geniş bilgiler veriliyor. Reuters’in haberinde Nuristan bölgesinden Amerikan güçlerinin Pakistan sınırında aldıkları ağır kayıplar sonucunda çekildikleri kaydediliyor. Amerika açısından son ayların savaşın başından bu yana en kanlı aylar olduğu belirtilen haberin devamında, öldürülen doktorların mensubu oldukları Hıristiyan yardım kuruluşu IAM’ın 1966 yılından bu yana Afganlılara yardım etmeye çalıştığı belirtildi. Haberde, NATO kuvvetlerinin olayla bir ilgileri ve bilgileri olmadığını söyledikleri de aktarıldı.

 

Sonuç olarak Taliban tarafından söylendiği iddia edilen sözlerin Associated Press, AFP ve BBC’de farklı farklı yer alması, Reuter’in de doğruluğunun onaylanmadığını belirtmesi katliamın Taliban’ın üzerine mi bırakıldığı sorusunu gündeme getiriyor.

 

Ayrıca katliama maruz kalan doktorların mensup olduğu Hıristiyan yardım kuruluşunun 1966’dan bu yana bölgede bulunuyor olması, bugüne kadar Taliban’ın onu hedef almadığının göstergesi. Zira Afganistan’da Taliban’ın hedef aldığı NATO ağır kayıplar verdiğinden dolayı ülkeden bir an önce kaçmayı düşünüyor.

 

Büyük resim: Nuristan bölgesi

Üstteki küçük resim: Öldürülen yardım görevlilerinden Dr Karen Woo

Alttaki küçük resim: Hıristiyan yardım kuruluşu IAM'ın direktörü Dirk Frans

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C