Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kur’an’ın ilk nüshaları İstanbul’da
11 Ağustos 2010 / 11:26
Türk İslam Eserleri Müzesi’nin envanterine kayıtlı el yazması Kur’an-ı Kerim ve cüzlerin 250’sinin ilk kez izleyiciyle buluşacağı “1400. Yılında Kur’an-ı Kerim” adlı serginin basın toplantısı dün gerçekleştirildi

MİLLİYET

 

Toplantıya Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin Şahin, Antik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam, serginin küratörlerinden Sevgi Kutluay ve Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker katıldı.


Seracettin Şahin, serginin, aralarında İbni Bevvap, Yakut el Mustasimi, Ahmed Karahisari, Hâfız Osman’ın yer aldığı hattatların ve yetiştirdikleri öğrencilerin eserlerini tanımaya olanak sağladığını dile getirdi. Sergide, İstanbul’da yazılmış Mushaf-ı Şerifler’in de bulunduğunu vurgulayan Artam ise, serginin açılışına Metropolitan, British Museum, Louvre ve Berlin Müzesi İslam Eserleri Bölümleri’nden küratörlerin de katılacağını ifade etti.


Küratör Sevgi Kutluay Kur’an’ın ilk el yazmaları olarak kabul edilen ve “Şam Evrakı” olarak bilinen ‘ceylan derisi’ el yazmaların sergide görülebileceğini vurguladığı konuşmasında “19. yüzyılın sonunda Şam Emeviye Camii, büyük bir yangın geçirince evrakların çoğu harap oldu. Kurtarılan belgeler arasından seçilenler 1911’de Topkapı Sarayı’na getirildi. Koleksiyon, 1913’te Topkapı Sarayı’ndan müzeye gönderildi” dedi.


Kur’an’ın indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi’ne denk gelen 5 Eylül’de kapılarını ziyarete açacak olan sergi, 1 Aralık’a kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde gezilebilecek.


Yıldız Holding’in desteğiyle restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapılan eserler arasında parşömen üzerine yazılmış rulo Kur’an örnekleri de yer alıyor.  

 

MİNE ÖZDEMİR

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C