Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan'da İşgalciler Kaybediyor
15 Nisan 2010 / 19:56
Bugün Kunduz bölgesinde Alman askerlerine yapılan saldırıda 4 alman askeri öldürüldü.

İki hafta önce meydana gelen bir saldırıda 3 alman öldürülmüş, bu olayın hemen sonrasında Almanlar Afgan askerleri üzerine ateş açmış ve 6 askeri öldürmüşlerdi. Olayın intikamı alınmış olmasına karşın Almanya’nın Afganistan’daki varlığı hakkında kamuoyunda şiddetli tartışmalar yaşanmıştı.

 

Afganistan’da savaş halinde bulunduklarını ifade eden Alman Savunma Bakanı bugün Afganistan’da Feyzabad bölgesinde bulunan Alman üssünü ziyaret ediyordu.

 

Bu arada Nato da Afgan ordusunun ve polisinin eğitiminin hızlandırılması üzerinde duruyor. Afganistan’da Batılı ülkelerin verdiği kayıplar, asker bulundurmaktan çekinmelerine ve mümkün olduğu kadar çabuk asker çekmelerine sebep oluyor. Geçen Şubat ayında Hollanda bu yıl içinde askerlerini çekeceğini açıklamıştı. Aynı şekilde Kanada 2011’de yaklaşık 3 bin askerini Afganistan’dan çekecek. Avusturalya da takvim vermemiş ama askerlerini çekeceğini açıklamış, Japonya Nato’ya verdiği lojistik destekten vazgeçmişti. Bugün Barack Obama da yaptığı konuşmada “Orada sonsuza kadar kalamayacaklarını” söyledi ve 2011’den itibaren Amerika’nın da çekilme planı olduğunu teyit etti.

 

Afganistan’dan kaçışı durdurma imkanı olmadığından yerli kuvvetler ile işi çözmeyi planlayan Nato, Taliban’ın üzerine eğittiği Afganlıları sürerek açığı kapatmaya çalışıyor. Ancak Afganlıların eğitim sürecinde istenen başarı ise bir türlü sağlanamıyor. Ordunun ve polisin eğitilememesi Taliban ile mücadele için işgalcilerin asker bulundurmasını zorunlu kılıyor.

 

11 Eylül saldırılarının ardından terör bahanesi ile Dünyayı arkasına alarak Afganistan’a giren Amerika’nın, Nato ile birlikte yaptığı baskılar artık sonuç vermiyor. Amerika ve onunla birlikte hareket eden herkes için Afganistan artık içinden çıkılması zor bir bataklığa dönüşüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C