Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk ifadeyi Netanyahu verdi
10 Ağustos 2010 / 13:00
İsrail'in Mavi Marmara soruşturmasında ilk ifadeyi Başbakan Netanyahu verdi. “Türkiye uyarılarımıza kulak asmadı” diyen Netanyahu sorumluluğu orduya attı

TARAF

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Mavi Marmara'ya düzenlenen baskını soruşturan İsrail komisyonuna dün ifade verdi. Netanyahu, emekli Yüksek Mahkeme Yargıcı Jacob Turkel'in başkanlık ettiği, iki de yabancı gözlemcinin bulunduğu komisyondaki ifadesinde Türkiye'yi suçladı. Başbakanlık olarak, 14 mayıstan itibaren Türk hükümetinin en üst düzey makamlarıyla temas kurduklarını ve çağrı yaptıklarını anlatan Netanyahu, temaslarının, filonun Gazze sahili açıklarına varmasından öncesine kadar da sürdüğünü söyledi ve “Türkiye'nin, İsrail'in Türk aktivistlerle çatışmasını, çıkarlarıyla çatışan bir durum olarak görmediği anlaşılıyor” dedi.

İsrail devleti ve ordusunun, uluslararası yasalar çerçevesinde hareket ettiğini öne süren Netanyahu, “Başbakan olarak Hamas'ın İsrail'in varlığına bir tehdit olduğunu göz ardı edemem” diye konuştu. İsrail ordusunun baskını nasıl yöneteceğine kendisinin karar verdiğine dikkat çeken Netanyahu “Bu standart bir prosedürdür. Biz siyasetçiler politikayı belirleriz, onu uygulamak askerin işidir” dedi. ABD'ye hareketinden önce bakanlara 'eylemcilere zarar verilmesin' talimatı verdiğini de savunan İsrail Başbakanı, askerlerin baskında azami dikkat gösterdiğini fakat kendilerini savunmak zorunda olduklarını ifade ederek, “İsrail devleti onlarla gurur duyuyor” dedi.

Bazı sorulardan kaçtı

“Ordu, benim dışımda Savunma Bakanı Barak ve Genelkurmay Başkanı Aşkenazi'nin de talimatlarını değerlendirdi” diyen Netanyahu'ya komisyon üyesi Amos Horec “Seçenekler neydi” diye sorunca Başbakan soruyu yanıtlamaktan kaçındı ve cevabını kapalı oturumda vermeyi tercih ettiğini söyledi. Sıra komisyona adını da veren Başkan Turkel'in “Siz ABD'deyken yerinize kimi bıraktınız” sorusuna geldiğinde Netanyahu adres olarak Ehud Barak'ı gösterdi.

Bu arada Netanyahu’nun, Türk yetkililerle kimlerin irtibat kurduğu, askerî seçenek dışında başka alternatiflerin düşünülüp düşünülmediği, ABD gezisi, Mısır'ın gemileri durdurmaya yardım etmesi ve İsrail'in uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği iddialarına ilişkin pek çok soruya da kapalı oturumda cevap vermek istemesi dikkat çekti.

Geminin gelişinden 14 gün önce Başbakan Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile Tahran Antlaşması'nı imzaladığını söyleyen Netanyahu “İşte Türkiye, gemi olayından sadece günler önce kimin tarafında olduğunu açıkça göstermişti” dedi. Muhalafet Partisi Kadima ise ifadesinde orduyu sorumlu tutan Netanyahu'ya tepki gösterdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C