Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
843 kişilik kontrgerilla Türkiye’yi karıştıracaktı
09 Ağustos 2010 / 10:31
Balyoz iddianamesinin ek klasörlerinde yer alan belgelerde tek tek isimleri verilen cuntacıların eğittiği 843 kişilik kontrgerilla gücü darbeye zemin hazırlayacak kanlı eylemleri uygulamakla görevliydi

STAR

Balyoz Darbe Planı davasında haklarında ‘yakalama emri’ çıkarılan 102 asker sanık için iptal kararı veren 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne savcı tarafından gönderilen tutanaklarda cuntacıların kanlı eylem planlarını nasıl hayata geçirdiklerine dair detaylı belgelerin olduğu görüldü. Balyoz savcısı tarafından sunulan belgelerde yer alan ve El Kaide, Hizbullah, İBD-C, PKK gibi, örgütlerle irtibatlı oldukları için haklarında işlem yapılan 200 kişinin darbeye zemin hazırlayacak eylemler yapacakları belirtiliyor. Tutanaklarda bu 200 kişinin ismi da tek tek veriliyor.

183 TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ

Balyoz davasının ek delil klasörlerinde, kaos planı için hazırlanan Lahika 2 ve 3’de ‘İstanbul ve çevresinde iltisaklı1’nci ve 2’nci öncelikli 843 sivil seçildiği ve bu isimlerin doğum yeri, doğum yılı ve anne-baba adına kadar tüm bilgilerinin listelendiği görüldü. Bu isimleri mercek altına alan emniyetin hazırladığı raporda, 183’ünün terör örgütü üyeliğinden kaydı olduğunu belirlendi. Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan Balyoz Güvenlik Harekat Planı, Oraj ve Suga eylem planlarıyla ilgili 3 Ocak 2010 tarihli Tespit Tutanağı’nda tespit Balyoz Planını içeren 11 ve 17 nolu Cd’lerinde tespit edilen 843 kişinin halka yönelik eylemlerde bulunması içingörevlendirildiği anlatıldı.

SİVİL HEDEFLERE EYLEM PLANI

Ek-M isimli belgede ise “İstanbul ve civarı başta olmak üzere hassasiyet arz eden şehirlerde iltisaklı kişilerin sevk ve idare ettiği halka yönelik eylemler yapılacağı” belirtiliyor.  Bahse konu tespitler Darbe planında harekat başkanı olarak yer alan emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’ye de soruldu. Bu isim listelerinin neden oluşturulduğuyla ilgili sorulara Tanyeri, Balyoz Harekat Planından haberi olmadığını söylemekle yetindi.• HELİN ŞAHİN İSTANBUL

2 muvazzaf general sinagog saldırılarında Şüphelİ

Balyoz Darbe Planı iddialarına yönelik soruşturmadan ayrılan El Kaide’nin Türkiye yapılanmasının gerçekleştirdiği İstanbul saldırılarıyla ilgili 2 muvazzaf general ‘şüpheli’ konumunda. Sinegog, İstanbul İngiliz Konsolusluğu ve HSBC’ye yönelik 2003’teki saldırılarla ilgili hazılanacak iddianamede Tuğg. Suat Dönmez ile Tuğa. Serdar Okan Kırçiçek de yer alacak. İki generalle haklarında soruşturmanın devam ettiği emekli Tümg. Abdülkadir Eryılmaz, Deniz Kurm. Yarbay A. Gökhan Rahtuvan, Yarbay Süha Civan ve emekli Kurm. Alb. T. Bülent Göktürk’e “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması yöneltildi. Ergenekon sanığı emekli Tuğg. Levent Ersöz’ün de bu dosyaya dahil edildiği belirtildi. 

Sivil unsurlar için ikinci Balyoz iddianamesi geliyor

Balyoz Darbe Planı soruşturmasından ayrılarak başka bir dosya üzerinden soruşturma konusu olan İstanbul saldırılarında 2 muvazzaf general şüpheli konumunda. Generaller Serdar Okan Kırçiçek ile Suat Dönmez hakkında, “Hükümetyi cebren devirmek ve engellemek, silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla başlatılan soruşturma sürüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C