Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
102 yakalama emri kaldırıldı
08 Ağustos 2010 / 13:08
İstanbul 11 Ağır Ceza Mahkemesi, 102 Balyoz davası sanığı hakkında çıkarılan yakalama emrini kaldırırken AİHS'de yer alan 'adil yargılanma hakkı'nı dayanak gösterdi

RADİKAL

İSTANBUL - Balyoz Harekât Planı davası kapsamında 101 emekli ve muvazzaf asker hakkında yakalama kararlarına yapılan itirazı yerinde bulan mahkeme bu kararına dayanak olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni  (AİHS)  gösterdi. 11. Ağır Ceza Mahkemesi,  kararının gerekçesinde uygulamada, kendisi dahil pek çok mahkemenin, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı gibi tutuklamak amacıyla yakalama müzekkereleri çıkardığını hatırlattıktan sonra  ‘Yasaların yanlış veya eksik uygulanması ve işlemin sürekli yapılmış olması onu hukuka uygun hale getirmz” vurgusu yaptı.

28’i muvazzaf general, 17’si emekli general olmak üzere Balyoz davası sanığı 102 asker hakkındaki yakalama kararının kaldırılması Başbakan Tayip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı İlker Bağbuğ’un önceki akşamki buluşmasının yaklaşık bir buçuk saat öncesine denk geldi. Karar, önceki gece 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından saat 21.30’da açıkandı. 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında AİHS’nin adil yargılama ile ilgili altıncı maddesinin gereği itirazın makul olabileceğini, ayrıca suçun vasıf ve mahiyetinin kaçak olmanın yasal unsurlarını gerçekleştirmediğini belirtti. 14 sayfalık kararda şu ifadeler yer aldı: “Hürriyeti bağlayıcı bir sonuç oluşturması nedeniyle AİHS 5/4 maddesinde sanığın yakalama ve tutuklamanın kanuna uygunluğunun denetimini sağlamak için yargı yoluna başvurma hakkı verdiğini açıkça düzenlenmiştir. İç mevzuatta düzenleme olmadığı takdirde bu sözleşme hükümlerine bakılıp buna göre işlem yapılması yasal bir zorunluluktur. Bu itibarla yakalama müzekkerelerine karşı itiraz edilme imkânı bulunduğu anlaşılmıştır.” 

‘Yakalama en son karar olmalı’
“Kovuşturma evresinde kaçak sanık hakkında yakalama emri re’sen veya Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim ve mahkeme tarafından düzenlenir” denildiği belirtilen kararda, şunlar kaydedildi: “Bu durumda sanıklar hakkında yakalama müzekkeresi çıkarılabilmesi için kaçak olmaları gerekir. Sanıkların bu duruma uymadıkları açıkça görülmektedir. Mahkemenin yapması gereken önce bir kısım sanıklara olduğu gibi davetiye çıkarmak, sanıklar gelmediği takdirde zorla getirme kararı vermek, buna rağmen gelmedikleri veya bulunmadıkları takdirde haklarında yakalama kararı çıkarmaktır.”

Uygulamada, kendi mahkemeleri de dahil pek çok mahkemenin, İstanbul 10. Ağır Ceza’nın yaptığı gibi tutuklamak amacıyla yakalama müzekkereleri çıkardığı anlatılan kararda, ‘yasaların yanlış veya eksik uygulanmasının, o işlemin sürekli yapılmış olmasının’ onu hukuka uygun hale getirmeyeceği belirtildi: “‘Bu uygulama bu şekilde’ diyerek hâkimler ve mahkemelere hukuksuz ve kanun dışı iş yapma hakkı doğurur ki, bu da kabul edilemez. Bu nedenlerle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar hakkında çıkarılan yakalama müzekkerelerini usulen çıkarma imkânının bulunmadığı anlaşıldığından, işin esasına girmeden belirtilen usuli yanlışlık nedeniyle hakkında yakalama müzekkeresi olan sanıkların itirazlarının kabulüne ve yakalama müzekkerelerinin iadesi için Cumhuriyet Savcılığı’na yazı yazılmasına hükmedildi.”

Karara, hâkim Metin Özçelik ise sanıkların tümünün kaçma tehlikesinin bulunduğunun somut olarak anlaşıldığını sanıklar hakkındaki kaçma şüphelerinin devam ettiğini, bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yetersiz olduğunu belirterek, şerh koydu. Özçelik, 101 sanığın avukatları tarafından verilen yakalama emrinin kaldırılması yönündeki itirazların reddedilmesini istedi.     

Tek tutuklu Şentürk
Yakalama emri çıkarılanlardan emekli Albay Ahmet Şentürk, Afyon’da gözaltına alınmıştı. Şentürk, İstanbul’a getirilerek 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanmıştı. Yakalama emrinin kaldırılması üzerine davanın tek tutuklu sanığı ise Şentük oldu. 11. ağır Ceza Mahkemesi, Şentürk’le ilgili, tutuklamaya itiraz olmadığından bir karar verilmesine yer olmadığı belirtildi.

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ise, hakkındaki yakalama kararı sonrasında cezaevi yerine hastaneye götürülmüştü. 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yakalama kararlarına yapılan itirazların kabul edilmesi sonucu Doğan’da cezaevine gönderilmekten kurtulmuş oldu. Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, yaptığı yazılı açıklamada, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık iki haftadır tedavi gören Doğan’ın doktorlarıyla bugün yaptıkları görüşmede, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu ve tansiyon değerlerinin regüle edilemediğini öğrendiklerini ifade etti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C