Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Kırkıncı’nın ‘evet’ çağrısı
08 Ağustos 2010 / 12:43
“Referanduma evet” cephesi ilginç katılımlarla renkleniyor. Bugün de Erzurum’dan değişik bir isimden destek çağrısı geldi.

İktibas

 

Said-i Nursi’nin talebelerinden, Mehmet Kırkıncı bugün Zaman gazetesinde yayınlanan sözleriyle hem 12 Eylül Referandumu'nu değerlendirdi hem ‘evet’ çağrısı yaptı.

 

Tamamen siyasi bir olay olan Referandum’a “siyasi mülahaza ile yaklaşmanın doğru olmadığını” iddia eden Mehmet Kırkıncı olayın siyaset üstü olarak değerlendirilmesi gerektiğini öne sürdü. Kırkıncı, 'Evet' demenin insani, İslami ve vicdani bir borç olduğunu da savunarak Said-i Nursi’nin Türk milleti için söylediği ‘necip millet’ sözünü tekrarladı.

 

“Hazırlanan paketin içeriğine bakarak bir tavır almanın daha sağlıklı olacağını” öne süren Kırkıncı Paket, içerisinde demokrasi, özgürlük ve insan haklarının genişletilmesi için önemli maddeler barındırıyor.” dedi.

 

Mehmet Kırkıncı’nın konuşmasının ana eksenini bu cümleler oluştururken, bu cümlelerde dikkat çeken pek çok ayrıntı var. Özellikle Said-i Nursi’nin talebesi olarak Mehmet Kırkıncı’nın siyasi bir konuda böylesine net değerlendirmelerde bulunması, tabi olduğu yolun temel önermelerinden biri olan “siyasetten kaçının” ifadesi ile uyuşmuyor. Diğer taraftan Zaman gazetesinin bile başlığa taşımak istemediği ‘İslami’ bir borçtur ifadesinin Kırkıncı tarafından hangi İslami gerekçeye dayanılarak söylendiği de belli değil.

 

Üçüncü bir nokta ise Türk milletini öven ‘necip millet’ sözünün konuşma içerisinde birden fazla tekrarlanması. Burada amaçlananın milliyetçi duygulara hitap etmek olduğu şüphesi doğuyor.

 

Haberin sonunda, Kırkıncı’nın yine ‘siyasetten kaçının’ anlayışı ile bağdaşmaz şekilde pakete verilecek desteğin Demokrasi’ye, insan haklarına ve özgürlüklere katkı yapacağı, bunun için destek olunması gerektiği sözleri yer alıyor.

İslami hiçbir yönü bulunmayan Referandum konusunda, ayrıca bu kavramları da benimseyerek, onlara onay vererek nasıl bir İslami borç ödeneceğinin değerlendirmesini biz okuyucularımıza bırakıyoruz.

Şimdi Zaman gazetesinde yer alan bu orijinal haberi sunuyoruz:

 

Referandumda 'evet' demek insanî ve vicdanî bir borçtur

 

12 Eylül'de referanduma sunulacak anayasa değişikliğine, Erzurum'un manevi dinamiklerinden Mehmet Kırkıncı Hocaefendi'den de destek geldi.

ZAMAN

"Hürriyete giden her adıma, bu millet daima 'evet' demiştir." diyen Kırkıncı, cumhurbaşkanını halkın seçmesi için yapılan referandumda olduğu gibi milletin bir kez daha demokrasi karşıtlarına ders vereceğini düşünüyor. 'Evet' demenin insani, İslami ve vicdani bir borç olduğunu vurgulayan Kırkıncı, Bediüzzaman Said Nursi'nin 'necip millet' diye tanımladığı Türk halkının sandık başında vicdanının sesine kulak vererek sağduyu ile hareket edeceğine inanıyor: "Referanduma siyasi mülahaza ile yaklaşmak doğru değil. Anayasa Mahkemesi paketi inceledi, ekseriyet itibarıyla reddetmedi ve kabul etti. Son sözü millete bıraktı. Şimdi bu kadar merhalelerden geçerek önümüze gelen yasa değişikliğine siyasi yaklaşarak kafaları karıştırmayı doğru bulmuyorum."

Karanlık güçlerin demokrasiye sürekli darbe girişimlerinde bulunduğuna vurgu yapan Hocaefendi, yakın zamanda cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki 367 kararını da buna örnek gösterdi. Bediüzzaman Said Nursi'nin Türk milletini 'necip millet' olarak tanımladığını hatırlatan Kırkıncı Hocaefendi, halkın ne zaman ne yapacağını ve nasıl davranması gerektiğini çok iyi bildiğini söyledi. Milletin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verdiği dersi referandumda da vereceğine inanan Kırkıncı Hocaefendi, şu değerlendirmelerde bulundu: "Referanduma siyasi mülahaza ile yaklaşmak doğu değil. Anayasa Mahkemesi paketi inceledi, ekseriyet itibarıyla reddetmedi ve kabul etti. Son sözü millete bıraktı. Şimdi bu kadar merhalelerden geçerek önümüze gelen yasa değişikliğine siyasi yaklaşarak kafaları karıştırmayı doğru bulmuyorum. Siyasi süreç Meclis'ten çıktıktan sonra bitmiştir. Şimdi halk 12 Eylül'de bakacak, vicdanında değerlendirecek, beğeniyorsa 'evet', beğenmiyorsa 'hayır' diyecek."

Hocaefendi, hazırlanan paketin içeriğine bakarak bir tavır almanın daha sağlıklı olacağının altını çizdi. Meclis'ten geçen anayasa paketinin içeriğine objektif olarak bakılması gerektiğine işaret eden Mehmet Kırkıncı Hocaefendi, "Paket, içerisinde demokrasi, özgürlük ve insan haklarının genişletilmesi için önemli maddeler barındırıyor. Bu tür gelişmelerin önünü açmak için vatandaş 30 yıldır bekliyor. Bu gelişmelere siyaset üstü bakmak lazım. Referanduma siyaset karıştırmak doğru olmaz. Hele bazı partilerin Meclis'te katkı vermeyerek şimdi de engel olmaya çalışmaları kendi gelecekleri açısından son derece olumsuz sonuçlar da verebilir." diye konuştu.

Bu arada 'demokratik açılım'a da değinen Kırkıncı Hocaefendi, öncelikle bölge insanının en ince detaylarına kadar dinlenmesi gerektiğini kaydetti. Hocaefendi, bölgede sözüne güvenilir insanlardan çözüm için destek alınmasının önemine vurgu yaptı.

Bu yazıya toplam (5) yorum eklenmiştir.
huseyin
09 Ağustos 2010 Pazartesi 10:04
12 eylül
rahman ve rahim olan Allahın adıyla
sayın kırkıncı hocaya bir soru sormak istiyorum.
sen ve o çok muhterem ! hoca ikiniz 80 darbesinin bir ürünü olan 82 anayasasına da ayna hassasiyet ile mi EVET dediniz?
m yakın
08 Ağustos 2010 Pazar 22:40
oy kullanma
kapitalist ideolojinin ve unsurlarının adına müslüman demeye alıştığımız yığınlar içinde kabul görmesinin nedeni bu ve bunun gibi hocaa fendilerdir
FECR
08 Ağustos 2010 Pazar 19:55
EY ŞAŞIRMIŞLAR HAKKI BATILA KARIŞTIRMAYIN
Müslümanın gayesi Yüce Allah'ın muradıdır.
Müslümanın demokrasiyi iyileştirmek gibi ne bir derdi ne de bir sorunu vardır.
Müslümanın derdi yitirilmiş İslami değerleridir.Başka sistemleri yamayarak buna islami bir görüntü vermek değil bir vicdani borç ,bir yöntem sapması,bir islami vebaldir.Hakkı batıla karıştırmak zulümdür.
Zulüm sistemlerinin arkasından gidenler asla felah bulmamıştır.
Unutulmamalıdır ki büyük bir iştahla referandum için evet propagandası yapanlar Allah'ın dininden yüz çevirilerek hazırlanacak yeni bir anayasanın onaylayıcısıdırlar.
ADEMOĞLU
08 Ağustos 2010 Pazar 18:09
1
Rahman ve rahim olan Allahın adıyla
İslam kisvesine bürünenler yıllarca bu ümmette liderlik edip
Sonra onları yarın kendi başına bırakacak ve yapıp edilenleri bizde doğru biliyorduk
Fakat şimdi yapacak hiçbir şey yok dediğiniz zaman iş işten geçmiştir.
İşte o gün mahşer günüdür.
Burada kalkıpta ben takiye yapıyorum sadece bu zamanda bu ortamda yapılanı ve yapılması gerektiğini söylüyorum demek doğrumu veya ben İslam olmayan fakat bu ülkede yaşayan
Yani ortada olanlara söylüyorum diyorsanız o zaman safınızı belli edin.
Müslümanların bu gibi durumlarda asla oy kulanmasının dogru olmadığını açıkca izah edilmesi lazım ben şahsi bir şey yapaçaksam buna asla kimseyi katmam fakat yaptığım bu ümmetti ilğilendiren bir şeyse o zaman yapılanın kurana uyup uymadığına bakarım ve ona göre isterim bunu her mü minin yapması zaten farzdır.
Fakat böyle imani bir meselede Müslümanları kandırmaya çalışmak şirktir.
Ey İMAN EDENLER BU KONUDA KARŞINIZA ÇIKAN HER SAKKALIYA ,SARIKLIYA İTİBAR ETMEYİN .
ahmet keçeli
08 Ağustos 2010 Pazar 16:34
vatikandan
bu tip açıklamalar şaşırtıcı olmamalı çünkü vatikan kaynaklı bir düşünce demokrasi beşeri düşünce değilmi bunlar mı islama hizmet ediyor yoksa vatikanamı?hocası saidi nursi ittihat ve terakki cemiyetinin adamı değilmiydi?saidi nursinin devrimlerin altında imzası bulunmuyormu?bu söylemler çok normal
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C