Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bankacılık Türkiye’nin ‘Kârını’ emiyor
07 Ağustos 2010 / 06:42
Türkiye’de her kesim gelirlerinin azalmasından bahsederken, yıldan yıla güçlenen Bankacılık sistemi kar artışını sürdürüyor.

İktibas

Küresel mali kriz de henüz atlatılamamış durumda. Özellikle Küresel finans sektörünün önemli aktörlerinden gelen son iki ay içerisinde gelen haberler faizli sistemin ulaşacağı noktayı gösteriyordu.

 

Henüz bir hafta önce Amerika’da 5 banka daha iflas eti ve 2010 yılında kapanan banka sayısı 108’e ulaştı. Avrupa Birliği finansal sistemi alacaklarını erteleyip, borçlularına yeni krediler açarak içine girmek üzere olduğu mali krizini erteledi.

 

Türkiye’de ise halkı müslüman bir ülke olarak, faizin Allah’ın yasakladığı bir olgu olduğu bilinmesine karşın bankacılık sistemi hızla büyümeye devam ediyor.

 

BDDK bankacılık sektörü dönem raporu

 

Açıklanan son rakamlara göre Türk Bankacılık Sektörü, Türkiye’de hiçbir sektörün hayal dahi edemediği bir büyüme hızı ve kârlılık oranı yakaladı.

 

Dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın yayınladığı Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü-Haziran 2010 raporuna göre sektörün Dönem net kârı geçen yılın aynı dönemine göre %10.1 artışla 12.1 milyar TL. düzeyinde gerçekleşti.

 

Sektörün aktif toplamı 2009 yıl sonuna göre %8.9 artarak Haziran 2010 itibariyle 908.6 milyar TL. seviyesine ulaştı. 2010 yılı ilk çeyreğinde %3.2 oranında büyüyen bankacılık sektörü toplam aktifleri ikinci çeyrekte %5.6 oranında büyüdü. 2010 yılının ilk altı aylık döneminde Türk Parası aktifleri %9.6, Yabancı Para aktifleri ise %7.1 oranında arttı.

 

2010 yılının ilk yarısında kredi toplamı %15.8 artarak, kredilerin toplam aktif içindeki payı Aralık 2009’daki %47.1 düzeyinden %50.1 düzeyine yükseldi.

 

Ekonominin kârı bankacılık sistemine geçiyor

 

Bu rakamlar, sektörün ticaretin içine nasıl yerleştiğini, kredi oranlarının nasıl arttığını, buna bağlı olarak faizin ne kadar yaygın bir hal aldığını göstermesi açısından önemli. Neticede tüm sektörlere dağılmış olması beklenen karlar, faiz sistemi aracılığıyla kredi veren kuruluşların kasasına akıyor.

 

Tabii, kapitalist düzenin bir gereği olarak büyük olan daha da büyüdüğü için, aynı sektör içerisinde büyük ölçekli bankaların kâr oranları da orta ve küçük ölçekli bankaları katlamış durumda. Öyleki aynı rapora göre Haziran 2009-2010 döneminde sadece büyük ölçekli –sektörün aktif toplamından aldıkları pay %5’in üzerinde olan- bankaların aktif karlılığı artmış, diğerlerinin ise sektör ortalamasının üzerinde azaldığı belirlenmiş.

 

Bankacılık sektörü kârlılıkta 500 büyük sanayi kuruluşuna yetişmek üzere

 

Temmuz sonunda açıklanan 500 büyük sanayi kuruluşunun 2009 yılı vergi öncesi kârı 15 milyar TL. olarak gerçekleşmişti. Büyük sanayi kuruluşları baz alınarak yapılan bu istatistiğe göre üretim sektörünün kârının, bankacılık sektöründe birkaç büyük bankanın elde ettiği kârdan biraz büyük olması faizli sistemin ekonomiyi içine soktuğu açmazı göstermesi açısından dikkat çekicidir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C