Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hiroşima, 6 Ağustos 1945, saat: 08:15
05 Ağustos 2010 / 12:35
Dünya üzerinde yaşanmış en büyük toplu katliam Amerika tarafından bu tarih ve saatte Japonya’nın Hiroşima şehrinde gerçekleştirildi.

Amerikan savaş uçağı “Enola Guy” üzerinde taşıdığı atom bombası “Little Boy”u Hiroşima üzerinde aşağıya bıraktı. Ve Hiroşima yerle bir oldu.

 

Tarihin bu en acımasız katliamında 140 bin Japon öldü. Milyonlarca insan sakat kaldı. Sonraki nesiller de aynı acının izlerini bedenlerinde taşıdılar.

 

Amerika, Hiroşima’dan üç gün sonra, 9 Ağustos 1945’te saat 11:02’de ikinci atom bombasını diğer Japon şehri Nagazaki’ye attı. Birincisinin yaptığı yıkımı görerek, ikincisini acımasızca kullanan Amerika, ikinci toplu katliamını burada yaptı. Nagazaki’de 74 bin kişi öldü.

 

Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’nda pes etmesine sebep olan bu bombalar, Amerika’nın askeri güce dayalı küresel gücünün de ilanı oldu.

 

O tarihten sonra Amerika atom bombasından daha güçlü olan Nükleer bombayı icad edip seri üretimine geçerken, kendisine ‘biat’ etmeyenlerin bu güce sahip olmasını engellemeye uğraştı.

 

Bugün pek çok ülkede atom bombası bulunurken, Amerika ve İsrail başta olmak üzere Batılı devletlerin tamamı nükleer silahlarla donanmış durumda.

 

Hiroşima ve Nagazaki’de yaşanan, dünya tarihine kara bir leke olarak yerleşen Amerikan zulmü, sadece Japonların değil, insanlığını kaybetmemiş bütün dünyayı yasa boğdu.

 

Japonya Hiroşima ve Nagazaki’yi unutturmamak için her yıl aynı günlerde anma törenleri düzenliyor.

 

 

Foto Galeri: Hiroşima ve Nagazaki atom bombası sonrası fotoğrafları

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Hakan Abi
05 Ağustos 2010 Perşembe 13:48
Amerika bu sene ölenleri anma törenine katılacakmış..
Yıllar sonra, evet insanlığa ve dünyaya karşı en büyük katliamı yaptık..işte temsilcimiz Japonya Büyükelçimiz John Roos diyecek olan amerikaya ve onun destekçilerine (yalakalarına) söyleyecek bir çift sözümüz olmalı. İnsanlık tarihindeki en büyük katliamı, törenlere katılarak ''gerekli görüldüğü takdirde uygulanabilir'' şeklinde meşrulaştırmalarına tüm müslümanlar tepki göstermeli, yapılanları lanetlemeli...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C