Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Onbinlerce Keşmirli sokaklarda
04 Ağustos 2010 / 20:11
İşgal altındaki Keşmir'de onlarca sivilin öldürülmesi dev bir gösteri ile protesto edildi.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan işgali altındaki Keşmir'de haftalardır işgale ve askerlerin katliamlarına karşı süren protesto gösterilerinin en büyüğü bugün yapıldı.

Dün kalabalık üzerine hedef gözetmeden ateş açan ve yedi Keşmirli'yi öldüren Hint askerlerini protesto için onbinler sokakları doldurdu.

İşgal yönetimini protesto eden binlerce Keşmirli, çevre illerden otobüslerle gösterinin yapılacağı Srinagar'ın güneyindeki Krev kentine akın etti.

Siyah ve yeşil bayraklarla sokakları ve cenaze namazlarının kılınacağı meydanı dolduran Keşmir halkı, "Hindistan geldiğin yere defol" ve "Kafamızdaki mermileri çıkaracağız ama vazgeçmeyeceğiz" sloganları attı.

Binlerce Hint askeri tarafından kuşatılan göstericiler askerlere megafonlarla çekilmelerini söyledi.

Hint askerlerinin can aldığı diğer şehirlerde de benzer gösteriler düzenlenirken, Hindistan Keşmir'e binlerce takviye asker gönderdi.

Hindistan'ın daha fazla asker gönderme kararına sert tepki gösteren bağımsızlık liderlerinden Mirvaz Ömer Faruk, "Hindistan Keşmir halkına savaş ilan etti" dedi.

Bölgede yaklaşık 8 haftadır süren protesto gösterileri sırasında büyük çoğunluğu askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 45'e ulaşırken, Keşmir halkı tüm yasaklara ve katliamlara rağmen işgale karşı sesini yükseltmeye devam ediyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C