Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika Irak’tan çıkıyor
04 Ağustos 2010 / 19:44
ABD, 7 yıllık Irak Savaşı’nı sona erdiriyor. ABD Başkanı Barack Obama, önceden planlandığı üzere bu ayın sonunda ABD birliklerinin Irak’tan çekilmiş olacağını açıkladı.

HÜRRİYET

Obama, Atlanta’daki Engelli Amerikalı Gaziler adlı kuruluşun toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Söz verdiğimiz ve planladığımız gibi, 31 Ağustos 2010 olarak verdiğimiz tarihe sadık kalarak Eylül ayı öncesinde Irak’tan çekiliyoruz ve buradaki muharip misyonumuz sona eriyor. ABD’nin Irak’a karşı sorumlulukları sona ermedi. Artık Irak’ta askeri çaba göstermek yerine diplomatlarımızı devreye sokup sivil alanda çalışmaya devam edeceğiz. Böylece Irak savaşındaki kilit bir bölüm kapanmaya yaklaştı.”

Ülkede kalacak olan 50 bin kişilik askeri güç ise, Irak ordusundaki eğitim çalışmalarını yönetecek, buradaki ABD’lileri koruma görevini üstlenecek.Bu güçler de Aralık 2011’de Irak’ı terk etmiş olacak.

Ülkenin geleceği belirsiz

Stratejik ve Uluslarası Çalışmalar Merkezi’nden analist Anthony Cordesman, “ABD’nin ardından, Irak’ta şiddet daha da tırmanacak” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C