Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerküre Kaynıyor
14 Nisan 2010 / 21:22
Dün Çin’de meydana gelen depremde 400 ölü, 10 bin yaralı var.

Çin’de 6.9 şiddetindeki depremin ardından 18 artçı deprem meydana geldi.

 

Son aylarda dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen bir çok depremde binlerce ölü ve yaralı var. 11 Nisan’da Büyük Okyanus’ta 7.1 büyüklüğünde, 5 Nisan’da Endonezya’da 6.2 büyüklüğünde, 4 Nisan’da Meksika’da 7.2 büyüklüğünde, 8 Mart’ta Elazığ’da 6.0 büyüklüğünde, Şili’de 27 Şubat’ta 8.8 büyüklüğünde depremler olmuştu. Çin'deki depremde en büyük yıkım kerpiç evlerden kaynaklandı.

 

Yerkabuğu içerisindeki fay adı verilen kırıklarda biriken enerjinin aniden boşalması şeklinde tarif edilen deprem, Türkiye için ise hem sürekli içinde olduğu kaçınılmaz bir gerçek hem de hiç olmayacakmış gibi önlem alamadığı bir hayal gibi. Dünyanın çeşitli bölgelerinde büyük ölçekli depremler olurken Türkiye’de ise her zamanki vurdumduymazlık devam ediyor. Depremin şiddetini yumuşatacak binaların yapılması, dayanıksız olanların yıkılıp yeniden yapılması, depremin ardından yardım için merkezlerin oluşturulması, Türkiye geleneği gibi, depremin ardından gündeme gelip tekrar tekrar unutuluyor. Yapılacaklar sadece kağıt üzerinde yığılı maddeler olarak kalıyor.

 

Kapitalizmin insanı kışkırtıcı yapısı, minimum maliyetle maksimum kar elde etme arzusu, depremde en büyük yıkıcı etkiyi yapıyor. İnşaatlar düşük maliyet için mühendis kullanılmadan, eksik malzeme, ucuz ve düşük kaliteli malzeme kullanılarak yapılıyor. Sonuçta büyük bir yıkım ve binlerce ölüm meydana geliyor. Kar etme arzusuna sadece devletin alacağı birtakım kurallar ile gem vurulamadığından devletin aldığı kararlar kağıt üzerinde kalmaktan öteye geçemiyor.

Fotoğraf: BBC

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C