Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan’da kan durmuyor
04 Ağustos 2010 / 19:28
Henüz sel felaketinin yaraları sarılmadan önceki gün bir milletvekilinin suikaste kurban gitmesiyle başlayan çatışmalarda 61 kişi hayatını kaybetti.

Pakistan’ın en büyük şehri Karaçi’de Muhacir Kavim Partisi (MQM) lideri Raza Haydar’ın 2 Ağustos tarihinde, bir cami avlusunda uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi üzerine şehir karıştı.

 

Haberin yayılmasıyla birlikte 20 milyonluk şehirde şiddet de tırmanmaya başladı. Ertesi gün öğleden sonra silahlı kişiler tarafından 46 kişinin öldürüldüğü, 130’dan fazla kişinin yaralandığı bilgisi geldi. İsyancılar ayrıca otobüsleri ateşe verip, işyerlerine de saldırdılar.

 

Bu akşam gelen haberlerde ölü sayısının 61’e, yaralı sayısının 150’ye yükseldiği bildirildi.

 

Muhacir Kavim Partisi’nden Haider Abbas Rizvi, Avami Ulusal Partisi (ANP)’ni Haydar’ın ölümünden dolayı suçlayarak, resmi soruşturma açılmasını istedi.

 

İçişleri Bakanı Rehman Malik ise suikastten dolayı ANP’nin değil, illegal grupların suçlanması gerektiğini söyledi. ANP lideri Zahid Hüseyin de partisinin suikast olayının içerisinde olduğu iddialarını reddetti.

 

Yılbaşından bu yana Karaçi’de yaşanan etnik çatışmalarda 300 civarında kişinin öldürüldüğü kaydediliyor.

 

Güneydeki Sindh bölgesinin ikinci büyük, Pakistan’ın ise dördüncü büyük partisi olan Muhacir Kavim Hareketi 1978 yılında Altaf Hüseyin tarafından kurulmuş. 1997’de Müttehid Kavim Hareketi (MQM) ismini alan partinin internet ansiklopedisi Wikipedia’da liberal, ilerlemeci ve seküler duruş sergilediği bildiriliyor. Ayrıca 11 Eylül 2001 olaylarından sonra Pakistan’da el-Kaide’ye karşı en geniş protestoyu düzenlediği de kaydediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C