Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Onlara kamusal alanda yasak yok!
03 Ağustos 2010 / 13:06
Kamusal alanda başörtüsüne uygulanan yasak, Cumhurbaşkanı ve Başbakan eşleri için esnetildi.

Sultan Atıcı tarafından “Cumhuriyet Türkiye’sine yakışmadığı” gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ve Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan aleyhine açtığı davaya bakan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi şikayetçinin ‘doğrudan zarar görmediği’ gerekçesiyle itirazı reddetti. Atıcı’nın “Türkiye Anayasası’na, Türk Ceza Kanunu’na, İnkılap Kanunlarına ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı hareket ettikleri” iddiasını soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da takipsizlik kararına varmıştı.

 

Cumhuriyet Savcılığının takipsizlik kararı Hayrünnisa Gül ile Emine Erdoğan’ın başörtülerini kamusal alan içerisinde meşru hale getirmişti.

 

Mahkeme kararının ardından medyada, ‘kamusal alanda türban serbest bırakıldı’ yorumları yapılırken aslında bu söz gerçeği ifade etmiyordu. Cumhurbaşkanı ve Başbakan eşlerinin taktıkları başörtüsünün ceza konusu yapılmamasının sebebi, Mahkeme kararının gerekçesinde yer alan “şikayetçinin doğrudan zarar görmemesi” ifadesi olmuştur.

 

Sonuç olarak başörtüsü eğer Devlet liderlerinin eşlerinin başında olursa, kamusal alanda ceza konusu olmayacak, ancak halkın başında olup üniversite, iş ya da devlet kapısına gelirse yine yasak olmaya devam edecek.

Bu yazıya toplam (4) yorum eklenmiştir.
ADEMOĞLU
08 Ağustos 2010 Pazar 18:20
1
Fahri kardeş hakklı fakat A.Aközlü haladaha direttikçe diretiyor
Allah aşkına siz hiç kuran okudunuzmu yada okduğunuz kuranı sadece lafız olarakmı okuyorsun heralde lafız olarak okuyorsun yoksa Allahın
hükümlerinin bu konuda açık ve net olarak görürdün.
sizden ricam kuranı lütfen okuyun maide 44,45,47 ayetlerine bakın
müslümanları temsil eden hiç kimse yok bu laik ,kemalist faşist rejimde.
Ahmet Aközlü
04 Ağustos 2010 Çarşamba 13:47
İş bize düşüyor
Fahri Bey,
"7 yıldır iktidar olan parti" 411 illetvekili ile bu işi çözen kararı aldı. Ama CHP Anayasa Mahkemesi'ne giderek bu kararı iptal ettirdi. Şimdi size bu referandumda soracaklar: "Fahri Bey, ne dersiniz, AYM ve HSYK'nın bu statükosuna bir son verelim mi?" diyecekler. "Evet" derseniz üzerinize düşeni yerine getirmiş olacaksınız. "Hayır" derseniz ya da oy kullanmayarak bu haksızlığa seyirci kalırsanız vebaliniz büyük olur (kanaatindeyim).
FAHRİ ERGÜN
04 Ağustos 2010 Çarşamba 00:09
YUH OLSUN
sanki türkiye bu iki kadından ibaret onbinlerce kardeşimiz sırf başörtülü oldukları için okullarından oldular 7 yıldır iktidar olan bir parti eğer bu sorunu çözemiyorsa mecliste bulunmalarının bir mantığı olmasa gerek iki kez r.t.erdoğan girişimde bulundu sonra unuttu elinde yeterli sayıda m.vekili olduğu halde neden bu sorunu kökten çözmedi çünkü onların bu tür bir sorunları yok nasılsa kendi kızları abd de rahatça okudu gariban halkın çocukları okumasa da olur.
Ahmet Aközlü
03 Ağustos 2010 Salı 20:03
Bunu düzeltmek bizim elimizde
Zaten daha önce mecliste türban yasağının kaldırılması için 411 milletvekili "evet" demişti. Ama AYM'ye toslayan bu karar, esasdan incelenerek reddedilmişti. Bugün referandumda AYM ve HSYK için vereceğimiz "evet" oyları bu meselenin çözümü olacaktır. Statükonun son kalesi olan bu iki kurum da demokratik bir yapıya kavuşturulursa artık kimse kendini milletten daha üstün göremeyecektir. Bunu sağlamak bu referandumda inşallah bizim elimizde.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C