Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şûra’da tam gün ‘Balyoz’
03 Ağustos 2010 / 08:33
Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan YAŞ’ın 2’nci gününe Balyoz damgasını vurdu.

Uğur ERGAN-HÜRRİYET

Şûra’da Balyoz’dan haklarında yakalama kararı çıkarılan ve bu nedenle terfilerinin ne olacağı merak edilen 11 general ve amiral ile albayların durumunun seneye bırakılabileceği belirtiliyor.

Iğsız ifadeye gitmeyecek

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün, YAŞ devam ederken, toplantılara Şûra üyesi olarak katılan ve teamüllere göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gelmesi beklenen 1’inci Ordu Komutanı Org. Hasan Iğsız’ı ifadeye çağırması gündeme bomba gibi düştü. Öz’ün ifade talebinin Genelkurmay üzerinden Iğsız’a ulaşması bekleniyor. Tahminlere göre Iğsız ifade vermeye gitmeyecek. Zira Erzincan’daki Ergenekon davasının bir numaralı sanığı ve Şûra üyesi 3’üncü Kolordu Komutanı Org. Saldıray Berk de ifadeye gitmemişti.

Iğsız’ın ifadeye çağrılması Ankara kulislerinde değişik yorumlara yol açtı. Ama bunlar arasında en dikkat çeken şuydu: “YAŞ’ın önceki gün yapılan ilk oturumunda Balyoz davasında hakkında yakalama kararı olan ancak terfi sırasında bulunan 6’ncı Kolordu Komutanı Korg. Nejat Bek’in bir yıl daha bekletileceği belirtiliyor. Aynı durum Deniz’de de zaten “Or”luk açığı olmadığı için Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu için de uygulanabilir.”

Dünkü oturumda da Balyoz’da haklarında yakalama kararı bulunan ve “Kor”luk bekleyen 9 “Tüm” ve “Tuğ” rütbesindeki general ve amirallerin de bir yıl bekletilebilecekleri öne sürülüyor. Aynı durum bugün Balyoz’dan yakalanma kararı olan albayların durumu görüşülürken de geçerli olabilir. Böylece 1’inci Ordu Komutanı Hasan Iğsız’ın YAŞ sonunda üçlü kararnameyle Kara Kuvvetleri Komutanı olmasının önünü açılabilir.

Değişik senaryolar

Akşam saatlerinde Iğsız ile Otuzbiroğlu’nun ifadeye çağrılması, değişik senaryolara yolaçtı. Eğer YAŞ sonunda Iğsız, Org. Işık Koşaner Genelkurmay Başkanı olunca, boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gelmezse, bu komutanlığa bir yıllığına mevcut Jandarma Genel Komutanı Org. Atila Işık’ın gelmesi mümkün. Işık, görevinde 4 yılı doldurduğu için emekliye ayrılacaktı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C