Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırgızistan’da Tansiyon Düştü
14 Nisan 2010 / 19:32
Bakiyev’in kaçışının ardından kurulan Geçici Hükümet ipleri eline aldı.

 

Yeni anayasa ve genel seçimlerin yapılması sözü karşılığında Amerika’nın desteğini alan Geçici Hükümet, şu anda kaçak durumunda olan devrik Kırgız lider Kurmanbek Bakiyev’e ülkeyi terk et çağrısı yaptı. Eski Dışişleri Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti milletvekili olan yeni hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, Bakiyev’in ülkeyi terk etmesini ve uluslararası bir mahkemede yargılanmasını istedi.

 

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Bakiyev kendisi ve ailesinin güvenliğini sağlaması koşuluyla istifa edebileceğini bildirdi. Ayrıca, mülklerine el konmayacağı garantisi verilirse, yeni hükümetle görüşmeye hazır olduğunu kaydetti.

 

Bakiyev’in bu istekleri tekrar iktidara gelme ihtimali kalmadığını gördüğü şeklinde yorumlanıyor.

 

Nisan başında ayaklanmanın başlamasından bugüne kadar, Amerika’yı ilgilendiren esas konu olan Manas hava üssünün hiç kapanmamış olması önemli bir ayrıntı. Afganistan’a askeri ve lojistik destek noktası olarak Amerika için çok büyük önem taşıyan Manas üssü, Bakiyev döneminde pek çok tartışmaya sebep olmuştu. Amerika Kırgızistan’da ikinci bir üs açmaya çalışırken Bakiyev ise bu tek üssün de kapatılması için uğraşıyordu.

 

Kırgızistan’da Rusya’nın da büyük bir askeri üssü bulunuyor ve iddiaya göre Amerikan üssünün kapatılması karşılığında 2 milyar 150 milyon dolar kredi yardımı vaadetmiş, 2009 yılı başında 150 milyon dolarını da göndermişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C