Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'İnternet Andıcı' operasyonu başlatıldı
03 Ağustos 2010 / 08:05
İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın hedefleriyle paralellik gösteren andıçta imzası bulunan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 19 kişi ifadeye çağrıldı.

BUGÜN

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün Ergenekon soruşturması kapsamında 'İnternet Andıcı' ile ilgili olarak operasyon başlattığı öğrenildi. Genelkurmay'ın da resmen kabul ettiği internet andıcında imzası bulunan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın da ifadesine başvurulacağı belirtildi.

YILDIRIM'DAN ÇIKAN BELGE

 

Ergenekon sanıklarından Emekli Deniz Albay Hasan Ataman Yıldırım yeni operasyonun kilit ismi oldu. İnternet Andıcında yer alan psikolojik harekat sitelerinin teknik desteğini de sağlayan Yıldırım'ın ev ve işyerinde yapılan aramalarda ele geçirilen "hayhay" ve "internet andıcı" isimli belgelerle ilgili ön hazırlık soruşturmanın tamamlanması üzerine operasyonun düğmesine basıldı. Operasyon kapsamında mahkeme kararı ile 5 kişinin ev ve işyerlerinde arama yapıldı. Toplam 19 kişinin de şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınacağı öğrenildi.

İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın ıslak imzalı orijinal halini Ergenekon savcılarına gönderen ihbarcı subayın ikinci mektubuyla ulaştırdığı "İnternet Andıcı Belgesi"nde imzası bulunan tüm isimlerin ifadesi alınacaklar arasında bulunduğu aktarıldı. 2009'da hazırlanan İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın hedefleriyle paralellik arz eden ve yine aynı yıl hazırlanan "İnternet Andıcı"nda en dikkat çeken isim olarak Orgeneral Hasan Iğsız adı yer almıştı. Belgede imzası bulunan Iğsız, ifadeye çağrıldı.

Genelkurmay tarafından resmen kabul edilen 35 Psikolojik Harp Sitesi'nden özellikle "irtica.org" sitesinin içeriğinin İrticayla Mücadele Eylem Planı ile paralellik oluşturması soruşturmanın dayanaklarından birini oluşturdu. İhbarcı subay tarafından gönderilen Lahika Belgesi, İnternet Andıcı ve İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın paralelliğini tespit eden savcılık, soruşturmayı bu 3 belge ve ilişkili şahıslara yönlendirdi.

İFADEYE ÇAĞRILANLAR

Soruşturma kapsamında ifadeye çağrılanlardan bazıları şu isimler: Org. Hasan Iğsız (Andıçta Genelkurmay 2. Başkanı), Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu (Andıçta MEBS Başkanı), Korgeneral İsmail Hakkı Pekin (Andıçta Genelkurmay İsithbarat Başkanı), Korgeneral Mehmet Eröz (Andıçta Genelkurmay Harekat Başkanı), Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu (Andıçta Genelkurmay Adli Müşavir), Tümgeneral Mustafa Bakıcı (Andıçta Bilgi Destek Daire Başkanı), Albay Orhan Güçlü (Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı Grup Kısım Amiri ), Albay Sedat Özüer(1. Biligi Destek Şube Müdürü), Albay Ziya İlker Göktaş (2. Bilgi Destek Şube Müdürü), Albay Dursun Çiçek (3. Bilgi Destek Şube Müdürü), Albay Hulusi Gülbahar (4.Bilgi Destek Şube Müdürü), Albay Cemal Gökçeoğlu (Bilgi Destek Şube Müdürü), Yüzbaşı Murat Uslukılıç (Bilgi Destek Dairesi İnternet Destek Kısım Amiri), Emekli Deniz Albay Hasan Ataman Yıldırım.

ERGENEKON'UN SİTELERİ

Genelkurmay tarafından resmen kabul edilen 'İnternet Andıcı' belgesi doğrultusunda çoğunluğu 'irtica' eksenli kurulan ve aralarında Kürt, Ermeni ve Rumları da hedef alan 35 site hazırlandı.  Sitelerin tamamı Ergenekon sanığı, emekli Yüzbaşı, bilişimci Albay Ataman Yıldırım tarafından kuruldu ve faaliyete geçirildi. Sitelerin kurulma emrinin ve stratejilerinin belirlendiği belgenin imzalı hali ortaya çıkınca Genelkurmay Başkanlığı resmi sözcüsü tarafından belgenin varlığı kabul edildi. Kapatma davasında AK Parti aleyhine delil de ürettiği belirlenen sitelerin çoğu irtica üzerine yoğunlaştığı görüldü. Türkçe/ İngilizce yayın yapan ve oldukça kapsamlı arşive sahip olduğu belirlenen 35 sitenin tek mail adresi üzerinden yönlendirildiği, hepsinin tek isim üzerine alındığı belirlendi. Domain sağlayıcısı olarak Ergenekon sanığı Yıldırım'a ait Ortadoğu Yazılım Hizmetleri A. Ş. görülürken, sitelerin tümü için iletişim adresi olarak 'hayhaytr@yahoo.com" adresi verildi.

Ergenekon kapsamında geçmişte tutuklanan Albay Yıldırım'ın ev ve işyerinde yapılan aramalarda bulunan "hayhay" adlı bir belge Ergenekon'un Psikolojik Harp Siteleri hakkında önemli gerçekleri ortaya çıkardı. Belgede Yıldırım'ın Mecidiyeköy'deki Murat Muhallebicisi'nde buluştuğu 'hayhaytr@yahoo.com' adresinin sahibi olan Mehmet Bülent Sarıkahya'yla yaptığı bir görüşmenin notları yer alıyor. Notlara göre ikili "irtica.net", "irtica.org",  "pkkgercegi.net", "turkses.org", "naksilik.com", "turkatak.gen.tr", "turkishgenocide.net" , "ozgurgenc.net" adlı siteler ve notta "başkanlık siteleri" denilen "gnkur.org" ve "gnkur. net" için yazılım ve içerik desteği üzerinde konuşuyor. Telefon numaraları ve başka isimlerin de bulunduğu notta "Ortadoğu yazılım ile irtibata geçilmesi" ve "Feyyaz Amiralle görüşülmesi" gibi ibareler dikkat çekiyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C