Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pamuklara sarıp sarmalanan paşa!
01 Ağustos 2010 / 15:51
Wall Street Journal gazetesi, bugün başlayan Yüksek Askeri Şura toplantılarıyla ilgili haberinde, “Toplantı, Türkiye’nin yeniden tanımlanması savaşını kimin kazanacağının belirleneceği gergin siyasi sezonun başlama vuruşu olacak” diye yazdı.

MİLLİYET
Marc Champion imzalı yazıda, “Taraflar iktidar için yarışırken Türkiye askeri liderini seçecek” başlığı kullanıldı. Haberde şu ifadeler yer aldı:


“Türkiye’de YAŞ toplantıları her zaman yakından izlenir. Ancak emekli generaller, politikacılar ve analistler, bu seferki toplantının olağanüstü öneme sahip olduğunu söylüyor. Çünkü bu toplantı, Türkiye’nin İslami eğilimli hükümetinin, on yıllardır Türkiye’yi fiili olarak yöneten ve 1960’tan beri 4 darbe yapan ordu ve yargı kurumlarının belini bükmeye çalıştığı bir sırada yapılıyor.

Savaşı kim kazanacak vuruşu!
Kilit mesele, ordunun gelenekçi, laik adayı General Işık Koşaner’in yeni Genelkurmay Başkanı olmasını sağlayıp sağlayamayacağı.Toplantı, Avrupa ile Ortadoğu arasındaki bu kilit önemdeki Amerikan müttefikinin yeniden tanımlanması konusundaki savaşı kimin kazanacağının belirleneceği gergin siyasi sezonun başlama vuruşu niteliğinde. General Koşaner’in sert bir şöhreti olsa da, emekli generaller, analistler ve politikacılar hükümetin onu bloke etmesinin beklenmediğini söylüyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Koşaner, son iki yıldır tamamen sessiz kaldı.
Analist Gareth Jenkins, “Ordu, AKP’nin onu bloke etme gerekçesi bulamaması için Koşaner’i pamuklara sarıp sarmaladı” dedi.


Jenkins, hükümetin toplantının sonuçlarından memnun olmaması halinde, Cumhurbaşkanı’nın Koşaner’in atamasını onaylamasında sorun yaşanabileceğini söyledi. Jenkins, ordunun önceliğinin, ‘General Koşaner ve onun gibilerini önemli konumlara getirmek olduğunu, çünkü onların saldırı altında bulunduğunu’ belirtti.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C