Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kur’an yakmaya hazırlanan ‘Rahip’
01 Ağustos 2010 / 15:10
İslam’ı ‘şeytan’ olarak lanse eden, Amerika’nın Florida eyaletinde Güvercin Dünya Yardım Merkezi adında bir kilise 11 Eylül 2001 olaylarının yıldönümünde Kur’an yakmaya hazırlanıyor. Kilisenin rahibi Terry Jones’un ‘İslam şeytandır’ adında bir kitabı var.

İslam ve Şeriat’ın 9/11 saldırılarının sorumlusu olduğunu iddia eden Pastör Terry Jones “Kur’an’ı yakacağız çünkü Hıristiyanlar için, kiliseler için politikacılar için ayağa kalkma ve İslam’ın ve Şeriat’ın Amerika’ya hoş gelmediğini söyleme zamanının geldiğini düşünüyoruz” dedi.

 

Müslümanların büyük tepkisine yol açan Terry Jones’un eylemi şimdilik küçük bir eylem olarak görünse de CNN gibi medya gruplarının olayı sansasyonel hale getiren yayınları ile olay büyümeye başlamış durumda.

 

Facebook internet paylaşım sitesi üzerindeki sayfasında da eylemini ilan eden Kilise’ye, bu eylemi için hakaretler yağmaya başladı bile.

 

Kilise’nin bu eylemi ve diğer sözlerinin kınanması gerektiği açıktır. Bununla birlikte, Peygamberi örnek alması gereken, soğukkanlılığını koruması, doğru davranış kalıplarından uzaklaşmaması gerekirken müslümanların tepkilerinin ölçülü olması, küfür ve hakaretten uzak durulması da İslam'ın gereklerindendir.

 

11 Eylül’de düşündükleri Kur’an yakma eylemi için Florida Kilisesi’ne Amerika’da bulunan ana İslami gruplardan net bir tavır gelmezken, The Council on American-Islamic Relations adlı grup Ramazan’da Kur’an dağıtacaklarını açıkladı.

 

Amerika’daki en büyük Evanjelist grup olan Ulusal Evanjelistler Derneği ise Kilise’nin bu eylemini, Hıristiyanlık ve İslam arasında kültürlerarası  gerileme yol açacağı iddiasıyla iptal ettirmeye çalışıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C