Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su Anlaşması 'İşgal'e Takıldı
14 Nisan 2010 / 18:25
İsrail işgalindeki Filistin topraklarının nasıl tanımlanacağına dair anlaşmazlık Akdeniz'deki su kaynaklarının idaresiyle ilgili uluslararası anlaşmanın rafa kaldırılmasına neden oldu.

Su anlaşması 'işgal' tanımına takıldı

BBC

İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Akdeniz Birliği konferasındaki delegelere göre, anlaşmanın yüzde 99'u üzerinde görüş birliğine varılmıştı.

Ama, Filistin topraklarıyla ilgili tanımda anlaşmazlık çıkınca görüşmeler çöktü.

İsrail, "işgal toprakları" Araplar da "işgal altındaki topraklar" ifadelerine karşı çıktı.

BM'nin uyarısı

Birleşmiş Milletler'e göre, Akdeniz bölgesinde 2025 yılına kadar 300 milyon kişi su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacak.

Akdeniz Birliği, 2008'de Fransa'nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı sırasında, Avrupa ülkeleriyle Akdeniz'e kıyısı bulunan Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulmuştu.

Barselona'daki toplantıda, Akdeniz Birliği Genel Sekreteri Ürdünlü temsilci Ahmed Massadeh, bölgede yaşayan herkesin suya erişimini sağlamak için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Konferansa ev sahipliği yapan İspanya ise, Akdeniz'in dönemsel sel ve kuraklıkların yaşandığı bir bölge olduğuna dikkat çekerek, sınırlı kaynakların idaresi konusunda ortak bir stratejiye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Filistinliler, 1967'den beri İsrail işgali altında yaşıyor. İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te inşa ettiği Yahudi yerleşimlerinde yaklaşık yarım milyon kişi yaşıyor. İsrail, bu yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğu yönündeki kararları reddediyor.

İsrail 2005'te Gazze'den çekilmesine rağmen, Mısır'la birlikte, burada yaşayan Filistinlilere ekonomik abluka uyguluyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C