Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Time Dergisinden ‘karalama’
31 Temmuz 2010 / 16:42
Dünyaca ünlü İngiliz Time dergisinin son kapağında Afganlı 18 yaşında burnu kesik bir kızın fotoğrafı kapak resmi olarak kullanıldı.

Dergi Ayşe adındaki bu kızın Taliban tarafından cezalandırıldığını, burnunun ve kulağının kesildiğini öne sürerek, Taliban’ın tekrar gelmesi durumunda, son yıllarda güzelleşen! kadınların bundan sonra böyle olacağını iddia ediyor.

 

Aryn Baker imzalı haberin içeriğinde, bu fotoğrafı koymak için çok düşündüklerini, Ayşe’nin güvenliğinden emin olduktan sonra yayınladıkları belirtiliyor. Çocukların da fotoğrafı göreceğini düşündüklerini, bunun için de çocuklar üzerindeki muhtemel etkileri için psikologlarla görüştüklerini, onların da çocukların medyada zaten gördükleri şiddet yüzünden bu fotoğraftan çok az etkileneceklerini söyledikleri de habere eklenmiş.

 

Haberde, ‘sonuç olarak, fotoğrafın, bizi etkileyen ve içinde olmamızı gerektiren bir savaşta neler olduğu –ve ne olabileceği- gerçeğinin bir penceresi olduğu’ iddia edilerek, insanların Amerika ve müttefiklerin Afganistan’da ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerektiği’ iddia ediliyor.

 

Müslümanları işkenceci, kadınları ezen, zulmeden konuma sokan fotoğrafın bilinçli olarak tüm bu sonuçların elde edilmesi hedeflenerek kullanıldığı anlaşılıyor.

 

Time’ın etik kuralları alt-üst eden, Batılı insanın zihnine ‘müslümanlar bunu yapar’ fikrini çoluk-çocuk ayırt etmeden işleyen bu acımasız yaklaşımı, Afganistan’da müttefiklerin yaşadığı hezimete örtmeye yönelik olduğu görünüyor.

 

9 yıldır işgal altında tuttukları, Taliban müslümanları ile savaşırken halkı da acımasızca katleden Amerikan ve NATO askerleri, tüm çabalarına rağmen Afganlılara boyun eğdirememişler, üstelik Amerikan ordusunun sızdırdığı belgelerde kendi yaptıkları zulmü de ifşa etmişlerdi.

 

Fotoğrafın hemen üzerinde Pakistan isminin geçmesi de, son dönemlerde Amerika’nın, gerektiği kadar yanında olmamakla suçladığı Pakistan’ı da aynı imaj altına sokmaya çalıştığını gösteriyor.

 

Batı’nın korkunç savaş yöntemlerinin en önemli kolu olan Medya çirkin yüzünü bu fotoğrafla bir kez daha göstermiş oldu.

time.20100731164402.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C