Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taraf’ın 'Dörtyol'da Jitem' İddiası
31 Temmuz 2010 / 15:45
Dört polisin öldüğü saldırı sonrası jandarmanın İkinci Ordu’ya gönderdiği raporda, soruşturmanın seyrini değiştirecek çok çarpıcı bilgilere yer verildi.

TARAF

Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde dört polisin öldürüldüğü PKK saldırısında kullanılan aracın sahibi Payas Belediyesi’nin MHP’li Meclis Üyesi Bestami Kılınç’ın, olay günü jandarma istihbarat elemanlarıyla görüştüğü ortaya çıktı. Korkunç iddia Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan raporda yer aldı.

 

Taraf’ın ulaştığı raporda “Biri Jandarma İstihbarat Şube’de görevli astsubay ve ikisi uzman çavuş, Bestami Kılınç’a ait Kozludere yakınlarındaki maden ocağına giderek saat 14:00-14:30 arası kendisiyle görüştüler” deniyor.

 

Kılınç gazetecilere yaptığı açıklamada, “sivil giyimli Jandarma İstihbarat elamanlarıyla karşılaştıktan beş dakika sonra PKK’lılara rastladığını” söyledi.

 

Rapora göre Dörtyol olayı

 

Rapora göre sonraki olaylar şöyle gelişiyor: Askerî personel ile görüşmesi biten Kılınç, 06 AY 5785 plakalı ve gri renkli Volkswagen Passat marka aracıyla maden ocağından ayrıldı. Kısa bir süre sonra da üçü sivil kıyafetli, ikisi ‘terörist kıyafetli’ beş kişi tarafından durduruldu. Cep telefonu ve arabasına el konan Kılınç, burada ‘terörist kıyafetli’ iki kişi tarafından rehin alındı. Diğer üç kişi ise Kılınç’ın arabasıyla bölgeden ayrıldı.

 

Saat 18.30’da TOKİ Konutları Polis Kontrol Noktası’na üç sivil kıyafetli ‘terörist’ tarafından Passat marka araçla gidilen bölgeden ateş açıldı, dört polis hayatını kaybetti.

 

Hatay Dörtyol’da saat 19.30 sıralarında içerisinde üç sivil kıyafetli kişinin bulunduğu 63 ZN 134 plakalı Renault Broadway marka araç ise ters yöne girip ilerlerken polisin yaptığı “dur” ihtarına uymadı. Polis tarafından açılan ateş sonucu araçta bulunanlardan ve adının Mehmet Bozkurt olduğu sonradan belirlenen bir kişi yaralandı. Etksiz hale getirilen üç kişi Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Şehirde polis tarafından yakalanan üç kişinin, “dört polis memurunu şehit eden teröristler” olduğu dedikodusu yayıldı. Üç saat içerisinde yaklaşık 5000 kişi Emniyet binasının önünde toplanarak yakalananların kendilerine teslim edilmesini istedi. Bu arada yaralı olan Mehmet Bozkurt’un sağlık durumu nedeniyle hastaneye götürülmesi gerekiyordu. Bunun üzerine İl Jandarma Komutanlığı’na haber verildi. Gelen Jandarma Taburu uyarı ateşi açarak zanlıları Emniyet önünde toplanan kalabalıktan kaçırdı. Yaralı Mehmet Bozkurt Adana Numune Hastanesi’ne götürüldü.


Kaçırılan arabayı Özel Tim buldu

 

PKK’lılar tarafından el konan ve eylemde kullanılan 06 AY 5785 plakalı ve gri renkli Valkswagen Passat Marka araç ise saldırının yapıldığı bölge ile mermer ocağı arasında bulunan Çağlalık mevkiinde saat 19.15 civarında Jandarma Özel Harekât Timi tarafından terk edilmiş olarak bulundu.


Önce istihbaratı sonra PKK’lıları gördüm

 

Olaydan sonra gözaltına alınan MHP’li Payas Belediye Meclis Üyesi Bestami Kılınç, yaşananları şöyle anlattı: “26 temmuzda beldede alışveriş yapıp 06 AY 5697 plakalı Volkswagen Passat marka otomobilimle Paşa Yaylası’ndaki ailemin yanına gidiyordum. Bu sırada sivil giyimli jandarma istihbarat elemanlarıyla karşılaşıp sohbet ettik biraz. Onlar gittikten yaklaşık 5 dakika sonra, saat 13.30 gibi ormanlık ve tenha bölgeden geçerken silahlı 5 kişi önüme çıkıp zorla durdurdu. Silah tehdidiyle beni otomobilden indirdiler. ‘Arabanı alacağız. Erzak alacağız. Daha sonra arabanı sana tekrar getireceğiz’ dediler. Otomobilin arka koltuğunda aldığım erzak poşetlerini boşalttılar. Telefonumun sim kartını ve bataryasını çıkardılar. Üzerlerinde tüfek, bomba, roketatar, mermiler vardı. Kıyafetleri dağdakiler gibi değil şehirliler gibiydi. İkisi benim yanımda kaldı, üçü otomobili alıp gitti.”


MHP’li olduğumu anlamadılar

 

Kalanların kendisini ormanlık alana götürdüğünü belirten Kılıç, PKK’lıların radyo dinlediğini, saldırı haberini radyodan duyduklarını söyledi. Bunun üzerine kendisini serbest bıraktıklarını söyleyen Kılıç, “Zaten elim ayağım bağlı değildi. Bana sivil vatandaşla ilgimiz yok. Asker, polis ve devletin memuruyla bizim işimiz. Seni öldürmeyeceğiz. Rahat ol’ dediler. Böylece yaklaşık 5 saatlik rehinlikten sonra serbest kaldım. Üzerimi bile aramadılar. Arasalardı MHP’li olduğumu anlayıp beni öldürebilirlerdi. Açıkcası korktum” dedi.

 

Serbest kaldıktan sonra yola çıktığını, bir tanıdığının durup kendisini aldığını anlatan Kılınç, “Arabaya biner binmez, bana, ‘Sen manyak mısın, ne geziyorsun buralarda yaya halinle. Dörtyol karıştı, polisimizi şehit ettiler. Bir Passat’la yapmışlar’ dedi. Passat deyince, benim otomobilimle bu eylemi yaptıkları aklıma geldi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü” dedi.

 

Eve gidince telefonla jandarmaya haber verdiğini belirten Bestami Kılınç, “Sonra yeğenimin otomobiliyle jandarmaya gittim. Orada olayla ilgili ifade verdim ve serbest bırakıldım” diye konuştu.


BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

» Mermer ocağında Bestami Kılınç ile görüşmeye giden üç istihbarat personelinin görev emri var mıydı? Bu kişileri kim görevlendirmişti? Bestami Kılınç ile niçin ve ne görüştüler? Görüşmeye sivil kıyafetlerle mi gittiler? Görüşme bittikten sonra 14.30-19.30 arasında nerede, ne yaptılar?

 

» Üç istihbarat personelinin Kılınç ile görüşmeye gittiği ISUZU marka aracın plakası nedir? Bu araç kimin üzerine kayıtlı? Üzerine kayıtlı olduğu kişi ya da kişiler kim? Bu kişilerin İl Jandarma Komutanlığı ile ilişkileri var mı?

 

» Üç istihbarat personeli maden ocağından ayrıldıktan çok kısa bir süre Bestami Kılınç rehin alınıyor. Bindiği Passat marka araca el konuluyor. Kılınç’ın görüştüğü istihbaratçılar, maden ocağı yakınlarına kadar gelen saldırganlardan nasıl oluyor da haberdar olamıyor?

 

» Rehin alınan Bestami Kılınç’ı kim, ne zaman ve nasıl kurtardı? Rehin alındığı süre zarfında kendisine ne yapıldı? Bestami Kılınç kurtarılırken kendisini rehin alanlar da yakalandı mı? Bestami Kılınç’ın el konulan telefonu nerelerde dolaştı, telefonuyla kimlerle ne zaman hangi görüşmeler yapıldı?

 

» Bestami Kılınç kurtarıldıktan sonra polis tarafından yakalanan üç kişi ile yüzleştirildi mi?

 

» Saldırganların yakalanması için bölgede helikopter, İHA, Nikon, Termal Kamera vs. kullanıldı mı? Bölgede bu çerçevede herhangi bir tespit yapılmış mı? Tesbit yapılamadı ise neden yapılamadı?

 

» Dörtyol’da polis tarafından ateş açılarak durdurulan 63 ZN 134 plakalı Renault Broadway marka araç kime ait? Bu araçta yakalanan üç kişiden kimliği tesbit edilen Mehmet Bozkurt kim? Diğer iki kişinin de kimliği tesbit edildi mi? İfadeleri alındı mı? Polisin ‘dur’ ihtarına neden uymadıkları tespit edildi mi?

 

» Polis tarafından biri yaralı olarak yakalanan üç kişinin, “dört polis memurunu şehit eden teröristler olduğu” dedikodusu kimler tarafından nasıl yayıldı? Bu kadar kişi üç saatte nasıl toplandı? Bu mümkün mü?

 

» Yukarıda detaylandırılan her bir olayda aktif olarak ön plana çıkan kişilerin sivil kıyafetli üç kişi olması tesadüf müdür? Bestami Kılınç ile görüşmeye gelen istihbarat personeli, eylemi gerçekleştirenler ve ters yöne girip polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak yakalanan kişilerin sivil ve üç kişi olması rastlantı mıdır? Bu kişilerin aynı kişiler olma ihtimali var mıdır?

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C