Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vuslat'ın Nisan Sayısı Çıktı
12 Nisan 2010 / 23:42
Vuslat Dergisi son sayısında gündemi "internet" belirliyor.

Vuslat dergisi bir hastalık haline gelen interneti bu ay gündeminize sokuyor. Ailelerin ayrılmasına, toplumsal çözülmelere sebep olan, büyük zaman hırsızı, hatta sanal ortamda çocuk büyütüp evdeki çocuğunu açlıktan öldürten bir vakıa internet! Teknoloji Bağımlılığı Yoksa İnsanlığın Sonu Mu?

İnternet nedir; büyük bir afet mi yoksa bulunmaz bir nimet mi? İnternetin kazandırdıkları ve kaybettirdikleri neler? Bu sorulara Ali Öner, Ahmed Kalkan, medya üzerine araştırmaları olan Tahsin Yılmaz, Şükrü Hüseyinoğlu, Ahmet Turgut Ulucak yazdıkları yazılarla cevap aradılar.

İnterneti çıktığı günden itibaren açtığı internet sitesi ile kullanan Ahmet Varol ile internet siteleri ve bunların Müslümanlar arasındaki gelişimi hakkında yapılmış bir röportaj bulunuyor.

Ayrıca Atasoy Müftüoğlu, Hüseyin Herim Ece, Habbab Çetin Akdeniz, Ahmet Mersu, Ahmet Bal, Sevim Karagöz, Abdullah Dai, Süleyman Gülek ve daha birçok yazarın gündemle ilgili önemli yazılarını bulabilirsiniz.

Teknoloji Bağımlılığı İnsanlığın Sonu Mu?

Yaşamın her alanını kuşatan teknolojiyi masum olarak göremeyiz. Çünkü üretilen her cihaz kendi kültür ve yaşam şeklini oluşturmakta, mevcut olan insani bir takım değerleri ise yok etmektedir. Bu sebeple kapağımıza taşıdığımız “Teknoloji Bağımlılığı İnsanlığın Sonu mu?” manşeti asla abartılı bulunmamalıdır. Çünkü insanlık bu bağımlılığın sonucunda bireyselleşmekte, paylaşmayı unutmaktadır. Topluma yönelik görevler, sosyalleşme, birebir iletişim, samimiyet ve duygular ihmal edilmekte, insanlar ruhsuz, donuk bir sanal ortamın içerisinde adeta robot haline gelmektedir. Yalan, aldatma, vakit ve nakit israfı ön plana çıkmakta en başta aile olmak üzere tüm insani ilişkiler kırmızı alarm vermektedir.

Hayatı kolaylaştırmak için sürekli gelişme gösteren teknik cihazlar insanları hayata biraz daha bağlamakta, kimseye vakit yetmemekte, akraba, komşu ve aileler arası iletişim ve diyalog sıfıra inmektedir. İnsanlar arası dayanışmanın asgari unsurları olan hasta, düğün, doğum ve cenaze ziyaretlerine dahi fırsat bulunmamakta, sevinçler ve hüzünler artık paylaşılmamaktadır. Ayrıca stres, panik atak, ruhsal bunalım ve sürekli tatminsizlik gibi sorunlar bu mekanik çağın hastalıkları olarak görülmektedir. 

Ulaşımda, haberleşmede, sağlıkta, eğitimde, alışverişte, üretimde, güvenlikte vb. bu kadar bağımlı hale gelinen teknolojinin şalterleri indirildiğinde yaşamın ne hale gelebileceğini düşündüğümüzde manşetimizin hiç de abartılı olmadığının hakkı verilecektir. Bu kadar makineleşmenin sonucu olarak bireysel yeteneklerin körelmesi, ustalık ve sanatkarlığın yok olması da ilerisi için insanlığın düşeceği felaketin ciddi sebeplerinden görülmelidir. Bir baltayı tutamayan, çekiç sallayamayan, tarlayı orakla biçemeyen, toprağa tohum ekemeyen, hayvandan süt sağamayan, kalem kullanmayı, kitabın tozunu yutmayı unutan insanlık için sona doğru gidiş dememiz ne kadar yanlış olabilir…

Tabii en vahimi de Allah’a karşı haddini bilmeyen, sorumluluklarının farkına varamayan bir nesil yetiştiriyor bu uzay çağı… Neden ve nasıl yaratıldığını düşünemeden, düşünmeye fırsat bulamadan milyonlarca ömrü heba ediyor. Bu çağda Malayani denilen faydasız şeyler, kulluğun önünü tıkıyor. Allah’sız, namazsız, dâvâsız yaşayabilen yeni gençlik; televizyonsuz, müziksiz, filmsiz, internetsiz, çetsiz ve cepsiz bir dünyayı artık düşünemiyor. Böylece  ne Yaratanını, ne kendini ve yaratılış amacını düşünebilen bir hale geliyor.

Bu hastalığın tek ama tek çözümünün ilahi değerler olduğuna inanan Müslümanlar, hem kendileri, hem de insanlık için bir an evvel bir şeyler yapmalıdır. Teknoloji ile sınırlarını çok kesin çizgilerle belirlemeli, nerede ilişki kurup nerede ayrışacağının iradesini sağlam bir şekilde ortaya koymalıdır. Bu sayımızda yer alan çalışmalarla bununu kapısını aralamak istiyoruz. İnşallah başarılı oluruz.
Değerli dostlar, büyük insanlık dramının yaşandığı Gazze’de ambargo halen devam etmekte, içeriye en temel ihtiyaç malzemeleri ile birlikte yıkılan evlerin inşasına yönelik inşaat malzemelerinin sokulmasına bile izin verilmemektedir. IHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde geçtiğimiz aylarda karayolu ile delinen ambargonun bu sefer inşallah deniz yoluyla aşılması hedeflenmektedir. Bu amaca yönelik gemi alımı gerçekleştirilmiş tonlarca yardım malzemesinin temini için seferberlik başlatılmıştır. İnşallah bizler de bu yardım kampanyasına destek olmaya tüm okurlarımızı davet ediyor, deniz yoluyla gerçekleştirilecek yardımın unutulmaması için Gazze Yardım Gemisinin maketini bu sayımızda sizlere hediye ediyoruz.

Rabbimizden kendi rızası için yapılan tüm yardımları kabul etmesini diler, Filistin’in ve tüm yeryüzünün özgürlüğüne kavuşmasında rol alacak donanımlı bir neslin yetişmesini temenni ederiz. 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C