Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Mukaddesata hakaret’in bedeli: 750 TL.
30 Temmuz 2010 / 16:51
CHP Genel Başkan Yardımcısı Önder Sav’ın İslam’a, Hazreti Peygamber’e ve hac ibadetine hakaretlerinden dolayı aldığı mahkumiyet, Yargıtay tarafından onanarak kesinleşti.

 

Önder Sav, İslam’a hakaretten mahkum oldu

Serdar Arseven'in haberi –VAKİT

 

İslam’a, Hazreti Peygamber’e, hac ibadetine hakaret eden CHP’nin ağır topu Önder Sav hakkında 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen “Mukaddesata hakaret” cezası Yargıtay’ca onandı.

Kararda, şu ifadeler dikkat çekti:

“Davacı taraf vekili tarafından ibraz edilen 20.06.2008 tarihli dava dilekçesi ile, davalı Önder Sav’ın 17.05. 2008 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri sıfatı ile, CHP Elmadağ ilçe Teşkilatı’nı ziyareti sırasında, Mustafa Ünal adlı vatandaşın hacca gitme düşüncesini kendisine iletmesi üzerine alaycı bir üslup kullanarak; “Boşver, Araplara para kaptırma. Bakarsın Muhammed seni bırakmaz” şeklinde beyanda bulunduğu, davalının söz konusu beyanının İslam dininin peygamberine ve hac ibadetine yönelik tahkir niteliği arz ettiği ve tahkir edici sözlerin basın mensuplarının ses ve görüntü kaydeden cihazlarına kaydedilerek yazılı ve görsel basın organlarında yayınlandığı, davalının kameraların açık olduğunu bilmediğini, şaka yaptığını ifade ederek beyanının doğruluğunu teyit ettiği, müvekkil davacının, davalının bu beyanlarını televizyonlardan, gazetelerden ve elektronik yayın kanallarından izlemek ve okumak sureti ile öğrendiği, bu itibarla aleniyet koşulunun gerçekleştiği, müvekkilin dini inançları kapsamındaki kutsal değerlerine yönelik hukuka aykırı eylem nedeni ile ciddi boyutta manevi elem ve ızdıraba duçar olduğu, fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak şartıyla 750 TL manevi tazminatın davalı taraftan tahsiline ve davacı tarafa ödenmesine.

Video Kayıtları

Kararda, Sav’ın mahkumiyetine yol açan konuşmanın video kayıtlarına da dikkat çekildi.
Kayıtlardaki diyalog şu şekilde:
(...) Önder Sav, yanında başkası ile koltukta oturmaktadır. Kasketli yaşlı erkek üzerine eğilir:
Mustafa Dayı: Ben hacca gideceğim.
Sav: Hacıya mı, ne hacıya da?
Mustafa Dayı: Evet
Önder Sav: Araplara para kaptıracaksın.
Mustafa Dayı: Niye, yani yaşım seksene geliyor. Diyorum ki...
Önder Sav: Bakarsın Muhammed bırakmaz seni, buraya göndermez, onun için sen yine şey yapma.
Mustafa Dayı: İyi neydelim, dünyanın işleri böyle.
Dış Ses: Otur Mustafa Dayı otur!..
Üzeyir Bekiroğlu tarafından açılan ve davacı vekilliğini Abdullah Arar’ın yaptığı davanın gerekçesinde, Anayasa’nın 12 ve 24. maddelerine atıf yapılarak, davalı tarafça sarfedilen sözlerin, Anayasa ile teminat altına alınan temel hak ve özgürlüklerden olan “din ve inanç hürriyetine” tabi kutsal sayılan değerlere ilişkin olarak sarf edilmesi nedeni ile, özel ve kişisel olmaktan öte, geneli yahut toplumun belli kesimini kapsar boyuta ulaştığı (...) Devlet yönetimine talip bir siyasi partinin milletvekili ve yöneticisi konumundaki davalı tarafından mensubu olduğu dinin temel kurallarına ve kutsal değerlerine ilişkin aşağılayıcı ve incitici sözlerin sarf edilmesinin davacının ruhsal kişilik varlığında manevi zarara yol açmasının kaçınılmaz olduğu, matufiyet unsurunun ve aktif dava ehliyeti koşulunun gerçekleştiği...
Sav aleyhine açılan davada 10 bin TL tazminat istenmiş, mahkeme 750 TL’ye karar vermişti.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Glsm
31 Temmuz 2010 Cumartesi 08:42
Anlayamadım
anlamadığım 2 şey var haberde
1. miktarı belirlemek kimin haddi olmuş. 750 tl neye göre belirlendi
2. hakaret ettiği din. parayı alan o dinin mensubu. bende mensubum. benim dinimede küfretti. banada versin para o zaman.
3.(bu yeni aklıma geldi) toplumsal bi ceza verselerdi. başkalarının inancına olan kibrini kırmak adına mesela bir caminin ve avlusunun temizliği görevi verilseydi. 1 ay boyunca. hatta o ay Ramazan ayı olsaydı daha bi ironik olurdu.
Böylce daha yapıcı bir ceza verilmiş olurdu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C