Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahattin Yıldız ve Aktaş defnedildi
30 Temmuz 2010 / 06:04
Afganistan'da düşen uçakta bulunan sitemiz yazarlarından Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş'ın cenazeleri Edirnekapı'da defnedildi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan’da 17 Mayıs 2010 tarihinde düşen uçakta hayatlarını kaybeden sitemiz yazarı İHH Gönüllüsü Bahattin Yıldız ve Asya Bölgesi Sorumlusu Faruk Aktaş’ın cenaze namazları Fatih Camii'nde kılındı. Faruk Aktaş’ın karısı Ayşe Aktaş, oğlu Selzan, ağabeyleri Cengiz, Yusuf, Cahit Aktaş, ablaları Fatma, Ferizede, Emine ve Pakize Aktaş cenazede hazır bulundu.

Bahattin Yıldız’ın ise çocukları Enes, Mustafa ve Sümeyre Yıldız ile diğer akrabaları cenaze namazına katıldı.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, şehitleri anlatan kısa bir konuşma yaptı. Camideki cemaate seslenen Yıldırım, Yıldız ve Aktaş’ı kelimelerle anlatmanın imkânsız olduğunu belirtti. Yıldırım, “Onlar hep hayır yolunda şehit olmak istiyorlardı. İkisi de Afganistan aşığıydı. İkisinin de yetim çocuklara özel bir ilgisi vardı. Ve bir yetimhane projesi için gittikleri Afganistan’da şehit oldular. İstedikleri şekilde öldüler. Allah şahadetlerini kabul etsin. İHH, bu kazada 4 şehit verdi. Diğer iki şehidimiz de Afganistan’daki kardeş kuruluşumuzun çalışanlarıydı. Hedef Vakfı Genel Müdürü Ahmet Igbal Yoldaş (28) ve Hedef Vakfı Dış İlişkiler sorumlusu Aynuddin Yoldaş (33) da genç yaşta şehit oldular. Afganistan çok önemli iki evladını kaybetti. Allah hepsini rahmet eylesin” şeklinde konuştu.

Cenaze namazı ve dualardan sonra Aktaş ve Yıldız’ın cenazeleri Edirnekapı Şehitliği’nde yan yana defnedildi.

Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş, bir yetimhane projesi için Afganistan’a gitmişlerdi. 17 Mayıs 2010 tarihinde Kunduz bölgesinden başkent Kabil’e dönerken uçakları Salang geçidine düşmüştü. Uçağın enkazına yoğun kar ve sis yağışı yüzünden dört gün sonra ulaşılabilmişti. Uçak parçalandığı için cesetlerin kimlik tespiti süreci uzadı. DNA testiyle kimlikler tespit edildikten sonra cenazeler, ailelere kazadan üç ay sonra teslim edildi.

Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş, Afganistan’da açılması planlanan yetimhaneye arsa bulmak için bölgeye gitmişlerdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C