Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afgan muhbirler ortaya çıktı
28 Temmuz 2010 / 19:21
Afganistan savaşı hakkında ortaya çıkarılan 90 binden fazla gizli belge, NATO güçleri için muhbirlik yapan birçok Afgan'ın hayatını tehlikeye attı.

HÜRRİYET

 

İngiliz Times gazetesi internette yayımlanan gizli belgeler üzerinde yaptığı sadece iki saatlik incelemede ABD güçleri için muhbirlik yaptığı bilinen sayısız Afganistan vatandaşının ismine rastladı. Belgelerde, muhbirlerin yaşadıkları köyler ve baba adları dahil kimlik bilgileri bile bulunuyor.

 

Belgelerin yayımlandığı WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange, ellerine geçen tüm dokümanların incelendiğini ve muhbirlerin isimlerini içeren yaklaşık 15 bin belgenin yayımlanmadığını açıklamıştı. Afganistan hükümeti ise belgelerle ortaya konulan bilgilerin yoğunluğu karşısında şok olduklarını belirtti.

 

Dışişleri Bakanlığı'nda görevli üst düzey bir yetkili, belgelerin çok sayıda Afgan'ın hayatını tehlikeye attığını belirtti. Yetkili, ABD güçleri için muhbirlik yapan insanların zarar görmesi halinde bundan ABD’nin sorumlu olacağını ve koalisyon güçlerinin Afgan halkından bilgi edebilme kapasitesinin sınırlanacağını ifade etti.

 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, gizli belgeler hakkında yaptığı ilk açıklamada, belgelerin ABD güçlerine büyük bir tehdit oluşturmadığını belirtmişti. Ancak Taliban ve El Kaide’nin bu bilgileri savaş alanında kullanacak olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Eski bir üst düzey istihbarat subayı olan Robert Riegle, militanların elde ettikleri bilgiler sayesinde birkaç gün içinde can kayıplarına neden olabileceklerinin altını çizdi. CIA’in eski direktörlerinden Michael Hayden ise militanların belli operasyonları planlayanların “kim olduğunu” saptayabileceklerini ve “intikam” için bu kişilerin peşine düşebileceklerini belirtti.

 

Ortaya çıkan belgeler Pentagon ve Beyaz Saray üzerindeki baskıyı arttırken, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan stratejisinin gittikçe başarısız olduğu görüşü güç kazanıyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C