Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’da yine 'acı' var: 25 ölüm
28 Temmuz 2010 / 17:49
Afganistan’ın güneyinde yol kenarına bırakılan bir bomba Kabil’e doğru giden bir yolcu otobüsünün geçişi esnasında patlatıldı. Yolculardan en az 25’i ölürken, 20 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Saldırı, Helmand ile Farah bölgeleri sınırında, otobanda gerçekleşti. Yaralılar arasında ağır olanlar da var.

 

Associated Press’in haberine göre, Afganistan devlet başkanı Hamid Karzai olayı kınarken, “Bu saldırıyı yapan suçlular Müslümanların düşmanlarıdır” dedi.

 

Amerika’nın Sesi, Nimroz eyalet valisi Gulam Dastgir Azad’ın patlamanın ardında isyancılar olduğuna inanıyorum dediğini aktarırken, Taliban sözcüsünün saldırı ile ilişkileri olduğu iddialarını reddettiğini de aktardı.

 

Amerikan gazetelerinin taraflı yayını

 

BBC, NATO’dan ve Taliban’dan bir açıklama gelmediğini söylerken, Amerikan gazetelerinin taraflı yayınları dikkat çekti.

 

Los Angeles Times gazetesi, yol kenarlarında ev yapımı bombaların ‘isyancılar’ tarafından kullanıldığını öne sürerek NATO yetkililerinin Molla Muhammed Ömer’in de geçen yaz savaşçılarına verdiği ‘sivilleri yaralamak ve öldürmekten kaçının emrini iptal ettiğini’ iddia etti.

 

New York Times gazetesi başlıkta ‘Afganistan’da isyancıların otobüs saldırısı’ ifadesini kullandı. Gazete Karzai’nin ifadesini “Afganistan insanının düşmanının hareketi” olarak aktarırken, bu ifadenin hükümet tarafından Taliban isyancıları için kullanıldığını yazdı.

 

Wall Street Journal da yerel idarenin sözcüsü olan Nazir Ahmed adında bir kişinin ‘bu patlayıcılar Afgan isyancılar tarafından Afgan ve Amerikan askeri konvoylarına saldırmak için yerleştirilirler, ne yazık ki bu bomba sivil bir aracı ve onlarca masum sivili vurdu’ dediğini öne sürdü.

 

Gazete Taliban ile kendilerinin ilişki kuramadığını ve Taliban’ın genellikle sıradan Afganlıları öldüren saldırıları reddettiğini de öne sürdü.

 

Saldırının kim tarafından yapıldığı belirsiz olmakla birlikte ölenlerin Müslüman olması, ayrıca olayın Taliban’ın güçlü durumda bulunduğu ve halk desteğinin de yüksek olduğu Helmand bölgesinde olması saldırının ardında Taliban olduğu ihtimalini düşürüyor.

 

Bilindiği gibi General Petraeus’un Afganistan’a atanması ile aynı sırada Blacwater isimli bir güvenlik şirketi de Afganistan’da operasyonlara başlamıştı.

 

Haziran ve Temmuz aylarında NATO güçlerinin tarihi kayıplar vermesiyle birlikte müslüman halka karşı yapılan saldırılarda da artış görülmeye başladı. Son olarak iki gün önce Başkan Karzai bir NATO roketi ile 25 Afganlının öldürüldüğünü söylemişti.

fotoğraf: presstv

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C