Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afgan Hükümeti: ‘NATO 45 sivil öldürdü’
27 Temmuz 2010 / 18:55
Karzai hükümetinin sözcüsü Siyamak Heravi, haber ajansı Reuters’e geçen hafta Helmand-Sangin bölgesinde, NATO tarafından atılan bir roket ile 45 Afganlının öldürüldüğünü söyledi.

Haravi “Soruşturma göstermiştir ki roket NATO tarafından ateşlenmiş ve çoğunluğu kadın ve çocuk olan 45 sivil öldürülmüştür” dedi.

 

Reuters’e göre bir ISAF sözcüsü direnişçilere karşı müttefiklerin Cuma günü bölgede yaptığı operasyonu doğruluyor ancak sivil ölümler hakkında bir bilgi vermiyor.

 

Diğer bir kaynak ise Amerikan askeri yetkilileri tarafından iddiaların reddedildiğini, sivillerin öldüğü veya yaralandığı konusunda bir kanıt olmadığını öne sürdüklerini belirtiyor.

 

Associated Press ajansı da, Afgan istihbarat servisinin Helmand eyaletinin Sangin bölgesi Regi köyünde bir NATO roketi ateşlendiğini söylediğini bildirdi. Ajans Karzai’nin saldırıyı kınadığını aktarırken, NATO sözcüsünün olayı kabul etmediğini ekledi.

 

Bilindiği gibi Afganistan’ın Helmand bölgesi işgalcilerin en çok kayıp verdikleri, Taliban’ın en kuvvetli olduğu bölgelerden. Sangin bölgesinde bulunan İngiliz birlikleri bu ay başında Amerika ile yapılan anlaşma doğrultusunda Helmand’ın orta bölümlerine çekilmeye başlamış, onlardan boşalan bölgeye de Amerikalıların 20 bin asker göndereceği açıklanmıştı.

 

Dokuz yıldır süren işgalin ardından Taliban’ın işgalcilere karşı sağladığı başarının altında Afgan halkının ona verdiği destek olduğu da biliniyor.

 

Nisan 2009 ISAF Afganistan işgalciler yerleşim haritası:

 

afganistan-isaf-haritasi.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C