Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyeti siviller kollayacak
27 Temmuz 2010 / 13:00
CHP ve AKP’nin karşılıklı suçlamalarının ardından darbelere zemin hazırlayan 35. madde nihayet cuma günü Meclis’e geliyor. MHP’nin dışındaki partiler değişikliğe ‘tam destek’ veriyor.

FİKRET KARAGÖZ/ANKARA-TARAF

CHP, darbelere zemin hazırlayan TSK İç Hizmet Kanunu’ndaki 35. maddenin değiştirilmesi için cuma günü Meclis’e yasa teklifi getireceğini açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, “Teklifi cuma günü Meclis’e sunacağız. AKP’nin yüreği yetiyorsa destek verir” derken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 35. maddenin değiştirilmesinden yana olduklarını belirterek, “Gelsinler birlikte yapalım. İktidarla muhalefetin işbirliği yapmasından daha anlamlı bir şey olabilir mi? Bundan büyük bir sevinç duyarız” diye konuştu.

 

Teklif üzerinde çalıştıklarını belirten Okay, son halini almasının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacaklarını ve Kılıçdaroğlu’nun onayından sonra teklifi en geç cuma günü Meclis’e getireceklerini açıkladı.

 

“27 Nisan’da neredeydiniz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, “CHP gündem değiştirmek için 35. maddeyi gündeme getirdi. Daha önce de geçici 15. maddeyi önerdi. Biz bunu teklife getirdik, ama destek vermediler. CHP ne yapmak istiyor ona bakmamız lazım. CHP cami kapısına bırakıyor, hadi nereye yerleştirirsen yerleştir” diye konuştu.

Çiçek, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu 27 Nisan’da e-muhtırayı veren komutan hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırdı. Çiçek, “Sayın Kılıçdaroğlu, 27 Nisan gecesi neredeydi” dedi.

 

Çelik: Destek veririz

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP’nin getirdiği önergeye destek vereceğini belirterek, “Sayın Başbakan bu konuyla ilgili görüşünü meydanlarda, ‘Biz hazırız siz de hazır mısınız’ sözleriyle net bir dille ortaya koydu. CHP bizim grup başkanvekillerimiz ile görüşüp ortak bir önerge verebilirdi. Bunu kabul etmezlerse de onların vereceği önergeyi desteklemeye biz dünden hazırız” dedi. Çelik, “Teklifi birlikte verebiliriz. Buradan bir şeref ortaya çıkacaksa bu şeref hepimizin şerefi olsun dedik. Burada ön alma, kahramanlık bizde olsun tavrı olmadı” diye konuştu.

 

AKP’nin gerekli görülürse hemen TBMM’de toplanabileceğini söyleyen Çelik, “Buyursunlar getirsinler, hiçbir problem yok. TBMM’de böyle bir gereklilik görülüp toplantıya çağrı olursa AKP’li milletvekilleri hemen toparlanır” dedi.

 

“AKP’nin tereddüdü yok”

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise şunları söyledi: “CHP önerisinde samimi ise tekliflerini yazılı olarak Meclis Başkanı’na verdiği zaman değerlendirme yapacağız. Biz prensip olarak Anayasa’da demokrasi ile hukuk devleti ile bağdaşmayan ne kadar hüküm ve düzenleme varsa mevzuatımızda hepsinin temizlenmesinden, ayıklanmasından yanayız. Bunda hiçbir tereddüdümüz yok. Bu konudaki teklifin kimden geldiğinin hiç önemi yok. Yeter ki bu noktada Türkiye’de bir irade oluşsun. Biz o noktada her zaman tavrımızı ortaya koyduk.”

 

BDP: Kayıtsız şartsız destek veririz

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesiyle ilgili tartışmalar daha önce gündeme geldiğinde ‘koşulsuz destek veririz’ dediğini hatırlatarak, “Biz bu düzenlemeye kayıtsız şartsız destek veriyoruz. Bizim önergemizle birleştirilmesi lazım. Hukuken de böyle olması gerekiyor. 35. maddede bugüne kadar bir değişiklik yapılmadı. Geç kalınmış bir adım olsa da bugün bunu yapacak duruma gelmemiz, demokrasi adına büyük bir kazanımdır. Askerî vesayete karşı isek, askerî vesayetin kendine siper ettiği bu maddeyi kaldırmalıyız. Önerge verildikten sonra, Meclis’te olağanüstü toplanıp bu maddeyi bir iki saat içerisinde yasalaştırabiliriz” şeklinde konuştu.

 

İhtilallerin Anayasa’nın düzenlediği maddelere dayanmayacağını söyleyen MHP Milletvekili Tuğrul Türkeş de, “Bunun herhangi bir yasa dışında bir faaliyet teşkil ettiğini düşünmüyorum. Partinin bu konudaki tavrı ne olur onu bilemem. Bu açıklama şahsi görüşümdür” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C