Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
WikiLeaks gittikçe güç kazanıyor
27 Temmuz 2010 / 06:26
Kamuoyuyla paylaşılması gereken meselelerin gizli tutulmasına karşı bir hareket olarak üç sene önce kurulan WikiLeaks'in New York Times ve Avrupalı iki haber kurumuna Afganistan savaşı hakkında on binlerce belge

göndermesi, kar amacı gütmeyen sitenin artan gücü ve bilgi altyapısına işaret ediyor.

WashPost-HÜRRİYET

Sitenin kurucusu Julian Assange, ortaya çıkarılan yaklaşık 92 bin belgeyi, ABD’nin 1945 ile 1967 yılları arasında Vietnam'daki faaliyetlerini kayıt altına alan çok gizli “Pentagon Papers” belgelerinin ardından en büyük gizli belge ifşası olduğunu ifade etti.  Assange, Pazar günü İngiltere’nin Channel 4 televizyonuna verdiği röportajda, belgelerin “Afganistan savaşında zaman içinde ne olup bittiğini gözler önüne seren koca bir harita sunduğunu” söyledi.

 

Assange, karşılaşabilecekleri ağır eleştirilere rağmen, gizli belgeleri ortaya çıkarmalarının askerlerin hayatını tehlikeye atmadığını ve yasaları ihlal etmediğini belirtti. Assange, ilke kez olarak WikiLeaks’in yayımlanmaları halinde bazı sorunlara neden olabilecek bazı belgelerin yayımlanmasını tek taraflı olarak ertelediklerini de söyledi. 

 

Assange ayrıca, “Yargıya giden yolun şeffaflık olduğuna inanıyoruz ve nihai amacın dünyadaki adaletsizlikleri ortaya çıkararak onları düzeltmek olduğu konusunda eminiz” dedi.

 

Belgelerin yayımlanması ise daha fazla gizli bilginin ortaya çıkarılması için bir talep oluşturabilir. Amerikan Bilim Adamları Federasyonu direktörü Steven Aftergood, insanların daha fazla bilgi istediğini ve bu bilgilerle daha fazla doğruluk ile açıklık görmek istediklerini ifade etti. Aftergood’a göre, WikiLeaks bu aşamada Pentagon’un bıraktığı açığı kapatıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C