Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnegöl’de 8 saat süren kaos
27 Temmuz 2010 / 05:51
İnegöl'de alacak-verecek kavgası etnik gerginliğe dönüştü. Sekiz saat süren olaylarda Kürtleri suçlayan kalabalık, polis, zabıta ve savcı araçlarını yaktı, kamu binaları ve işyerleri taşladı

İsmail SAYMAZ-RADİKAL

ANKARA - Bursa’nın İnegöl ilçesinde alacak verecek kavgasıyla başlayan olaylar kısa sürede etnik çatışmaya dönüştü. Önceki gece saat 21.30’da başlayıp dün saat 05.30’da bastırılan olaylarda sokağa dökülen 2 bin kişi karakol, belediye binası ve banka şubelerini hatta yaralı taşıyan ambulansları taşladı, 15 kadar otomobil ve minübüs kundaklandı.


İlçe merkezi sekiz saatte savaş alanına dönerken göstericiler 165 bin nüfuslu ilçeyi Eskişehir ve Bursa’ya bağlayan karayolunu kesti. Jandarma’nin desteğiyle bastırılan olaylarda 39 kişi gözaltına alındı. 21’i polis 30 kişi yaralandı. Yaralılardan ikisinin durumu ağır. 

Minibüs hattı kavgası mı?
Olayın aslına ilişkin rivayet, hayli muhtelif; fakat bilinen o ki, bir ucu ilçedeki minibüs taşımacılığına varıyor. İddia şu: Belediye iki ay öncesine kadar kendi sabit hatlarında taşımacılık yapan özel halk otobüslerini artık dönüşümlü olarak her hatta dağıtınca anlaşmazlıklar başgösterdi. Yani o ana dek İnegöl ile Kürt Mahallesi diye bilinen Huzur arasında servis yapan otobüsler bundan böyle artık İnegöl-Orhaniye Mahallesi’ne de gidebiliyordu. Ya da tam tersi olabiliyordu. Sorun, iddiaya göre, burada başladı.


Ve önceki yarılmaya böyle gelindi. Saat 23.00 dolaylarıydı. Huzur halkına göre, Kürt kökenli otobüsçü ve yakınları; 22 yaşındaki Ş.S., 31 yaşındaki M.S., 23 yaşındaki M.Ş.S., 19 yaşındaki B.S., 36 yaşındaki H.S., sorunu görüşmek için Orhaniye’ye gittiğinde saldırıya uğradı. Orhaniyelilere bakılırsa; bu beş kişi Çinili Camisi önünde, arkalarından korna çalan gençlerle önce kavga etti. Ardından yaklaşık 30 kişiyle gelerek, 26 yaşındaki Selahattin Orhan, 36 yaşındaki Metin Bayram, 47 yaşındaki Şaban Demir, 39 yaşındaki Yunus Uyan, 38 yaşındaki Erhan Vurgun ve 54 yaşındaki İdris Bakır’ı bıçakla ve sopalarla yaraladı. Beş şüpheli minibüsle kaçarken, yaralı altı kişi İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Emel Sayın konserinden çıkanlar
Sonrası kıyametten bir sahne gibiydi. Altı yaralının akrabaları ve arkadaşları, Merkez Karakol önünde toplandı. İddiaya göre, bu sırada İnegöl Kültürpark’ta şarkıcı Emel Sayın’ın konserinden ayrılan alkollü bir grup da kalabalığa katıldı. Şüphelilerin kendilerine teslim edilmesini istiyorlardı. Ardından ve ‘her zamanki gibi’ PKK’lıların bayrak yaktığı dedikodusu yayıldı. ‘Kahrolsun PKK’ ve ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları atıldı. Karakola taşlar yağdırıldı. Daha sonra bir panzer ve yedi polis aracı devrilip ateşe verildi. Sayıları 5 bine ulaşan kalabalık, polisin havaya ateş açıp ‘Dağılın’ uyarılarına rağmen, işyerleri ve bankaların camlarını kırdı, güvenlik kameralarını kullanılamaz hale getirdi. Yetmedi; zabıtaya ait iki araç, bir ambulansa hasar verildi. Olayların giderek büyümesi üzerine Bursa’dan takviye polisler geldi. Bu arada, Huzur Mahallesi halkı da Ankara-Eskişehir yolunu trafiğe kapatarak, gözaltına alınanların bırakılmasını istedi. Olaylar saat 05.30’a kadar sürdü. İnegöllüler dün sabaha, tahrip olmuş bir ilçe, 21’i polis 30 yaralı ve 44 gözaltıyla uyandı.

Hangi taraf?
Fakat 162 bin nüfuslu İnegöl’ün tek kaybı bu olmadı. İlçe, Bursa’nın orta yerinde ayrışma oluştu. Ağırlıklı Abhaz, Gürcü ve muhacir kökenli Orhaniye Mahallesi, kendisini, ‘Türk tarafı’ sayıyor. Çinili Camii’nin hemen karşısındaki Dostlar Kıraathanesi’nde ikamet eden ‘Türk’ tarafı, “Onlar”dan, yani Kürtlerden yakınıyor: Tarlalardaki şeftalinin, elmanın ve patatesin Kürtler tarafından çalındığını ileri sürüyor, ilçeyi ele geçirmek istedikleri ortaya atılıyor, bayrağa ‘sövüldüğü’ iddia ediliyor. Bir genç “Duyanlar varmış!” diyor. Bir diğeri, “Biji!’ demişler” diye ekliyor.


Çözüm mü? Bir mahalleli, “Karadere, oradan kalkacak!” diyor. Kalkacak da nereye gidecek? “Herkes kendi köyüne...” Bunu diyen gencin ailesi Kafkas kökenliymiş. Üstelik MHP’li değillermiş. Mahallenin yüzde 56’sı AKP’ye oy vermiş.


Zaten Orhaniye ile Kürt Mahallesi Huzur arasındaki tek benzerlik bu: AKP, Huzur’da birinci parti çıkmış. BDP, Saadet Partisi’nden sonra üçüncü olmuş. İlçeye sonradan yanaştığı her halinden belli olan Huzur’un, ne Orhaniye ile ne de başka bir mahalle ile benzerliği bulunmuyor. Tamamı en çok iki katlı ve sıvasız evlerden ve sokakları topraktan ibaret.. Mahalleli önceki geceden beri muhitin girişinde bekliyor. Erkeklerin hiçbiri işe gitmemiş. Trabzonlu pideci Nizamettin Kurban dahil. Kurban, İnegöl’de aslında otobüslerden kaynaklı çıkar çatışması yaşandığını, bunu örtmek için Kürt-Türk çatışması diye yansıtıldığını düşünüyor. Kurban da Kürtlere ‘ikinci sınıf’ muamelesi yapıldığını ileri sürüyor.


Mahalleli Kürtler fitili önceki gün Cerrah beldesindeki MHP mitinginden çıkanların ateşlediğini öne sürüyor. İnegöllüler ile aralarında bugüne dek sorun çıkmadığını kaydediyor. “Zaten, biz buranın yerlisi olduk” diyor Ağrılı Ayhan Demir, “Nereye gidelim?”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C