Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kilise, ‘sorun’u çözmeye yanaşmıyor
24 Temmuz 2010 / 15:13
Papazların sebep olduğu skandallar bitmek bilmiyor. Son olarak İtalya’da yayınlanan Panorama adlı dergi kapak haberinde papazların eşcinselliğini belgelediğini duyurdu.

Derginin, muhabirinin imzasını gizleyerek verdiği haber, papazların berbat eşcinsel dünyasını gözler önüne seriyor. Haberde üç rahibin yaşantısı detaylı olarak anlatılıyor. Ayrıca görüntüleri de yayınlanan Rahiplerin Roma’daki önemli kiliselerde görev yaptığı belirtilirken, Papa ile ayine de katıldıkları öne sürülüyor.

 

İslam’da olduğu gibi, Hıristiyanlığın da haram saydığı eşcinsellik, Kilise’nin kadın-erkek ayrı hayat öngören ve evlenmeyi yasaklayan yaklaşımı yüzünden, bu tip olaylar ruhban sınıf arasında, tarihsel olarak yaygınlık kazanmış durumda.

 

Son yıllarda bu ilişkilerin yanında çocuk taciz davaları yüzünden de büyük sıkıntı içinde olan Vatikan, Panorama dergisinin yayını üzerine oldukça zayıf bir açıklama yaptı.

 

A. Press’in haberine göre, Roma piskoposluk bölgesinden yapılan açıklamada “Kimse onları rahiplik yapmaya ve rahipliğin avantajlarını kullanmaya zorlamıyor. Tutarlılık kendini açığa çıkarmayı gerektirir. Biz onlara zarar vermek istemiyoruz fakat onların davranışları yüzünden diğerlerinin onurlarının kirletilmesini kabul edemeyiz.” denildi.

 

Aynı haberde eşcinsel rahip oranının tam olarak bilinmediği ancak “Rahipliğin Değişen Yüzü” kitabının yazarı Donald Cozzens’in bir araştırmasına dayanılarak bu rakamın %25 ila 50 arasında olduğu iddia ediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C