Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Kim daha mağdur’ yarışı
24 Temmuz 2010 / 13:58
Anayasa Mahkemesi’nin kısmi iptali sonrası 12 Eylül’de yapılacak referandum konusunda partilerin ortak propaganda malzemesi “12 Eylül darbesinin asıl mağduru biziz” oldu.

MİLLİYET

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil hemen tüm siyasi parti yöneticileri, 12 Eylül askeri darbesi sonrası kendilerinin mağdur olduğunu savunarak oy istemeye başladı.


Erdoğan dün Yalova’da yaptığı konuşmada, kendilerine yöneltilen “Siz 12 Eylül’de ne gördünüz” şeklindeki eleştirileri yanıtladı. Erdoğan “Biz 12 Eylül öncesinin acılarını, 12 Eylül zulmünü yaşadık. 12 Eylül sonrası baskıları tüm bedenimizle, ruhumuzla hissettik. 27 Mayıs’ı da, 28 Şubat’ı da yaşadık. 27 Nisan’ı biz yaşadık. Biz onların 12 Eylül’den sonra yaptıkları gibi mağduriyet edebiyatına sığınmadık. Darbeleri şahsi çıkarlarımız için ranta çevirmedik. Madem 12 Eylül’de bedeller ödediniz, neden bugün 12 Eylül’lerin yaşanmaması için anayasa değişikliğine ‘evet’ demiyorsunuz” ifadesini kullandı.

İşte son günlerde 12 Eylül mağduru olduğunu söyleyen ve Milliyet’e konuşan siyasetçilerin görüşleri:

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç (Son MYK toplantısı öncesi): 12 Eylül 1980’de Milli Selamet Partisi Manisa İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesiydim. İhtilal oldu, gözaltına alındık, siyasi haklarımızdan men edildik. 1987’deki referanduma kadar siyasi haklarımız elimizde yoktu. O siyasi partide görev yapmış insanlara ‘12 Eylül’den nemalandınız’ demek en hafif tabiriyle tarihi, siyaseti, Türkiye’yi tanımamak demektir. Oysa CHP, toplumsal olayların tahrik edicisi olarak bir kısım çevreler tarafından bilinmesine rağmen, 12 Eylül’den sonra yargılanmadı. Sadece tüm partiler kapatıldığı gibi CHP de kapatıldı ama hiçbir CHP’li yetkili mahkeme önüne çıkmadı.

Ak Parti Kars Milletvekili Mahmut Esat Güven: 12 Eylül’den sonra idam edilen Necdet Adalı’nın koğuş arkadaşıydım. Maraş olaylarında sonra Mamak Cezaevi’nde sağ - sol birarada kaldık. Ben sosyalist düşüncedeydim, soldaydım. Cezaevinde çok acılar yaşadık. Herkes mağdur oldu. Mağduriyet geniş. Türk toplumu bütünüyle mağdur oldu. Meclis, anayasa, siyasi partiler mağdur. Orada sadece Necdet’in, Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam edilmesi yoktu, bir toplumu ezdi geçti darbe. Muhalefet ise 12 Eylül’ü haklı duruma getirdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: AKP ne zaman gerçek mağdur oldu? Başbakan sahada top koşturuyordu, Hasret işkembecisiyle uğraşıyordu. Benim mağduriyetim belli. Hapse giren benim liderim. İşkenceye uğrayan benim arkadaşlarım. Şiir okudu, üç ay yerde yattı diye mağduru oynuyor. İdam edilen benim gencim, darbeyi yiyen benim. 12 Eylül mağduriyetini oynamayı bıraksın 28 Şubat çocuğu.


MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay: Başbakan komik oluyor artık. Olayın göbeğinde biz vardık. O dönem İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesiydim. Dinci ekip de Akıncılar Gençlik Derneği adı altında küçük bir grup oluşturmuş, duvar kenarında slogan atmaktan başka birşey yapmazlardı. Biz neler yaşamadık ki. Gece dersten çıkıp eve sağlam gelip gelmeyeceğimiz belli değildi. Canımız cebimizde dolaşıyorduk. En az sıkıntı çeken hadi bendim diyelim. Diğer arkaşlarımız işkencelerden geçti, idam sehpalarında can verdi. Bu Başbakan o zaman nerelerdeydi? Bunların ağlama mevsimi geldi. Seçimlerden önce, referandumdan önce salya sümük ağlarlar bunlar.

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol: 12 Eylül’ü 30 sene sonra videodan seyrederek olayları hatırlayan ve referanduma sos olarak kullanmak isteyen AKP ve onun başkanı, yakın geçmişe, demokrasiye ve o acıyı yaşayan insanlara çok ayıp etmektedir. 12 Eylül’de mağdur olan solcular ve ülkücülerdir. Hatırlatıyorum, 12 Eylül adaletinde eski TCK’nın 141, 142, 146 ve 149. maddeleriyle suçlananlar hep tutukluydu. Ama DGM’ler, TCK 163’ten önlerine gelen sanıkları tahliye ediyorlardı. 12 Eylül, ‘yeşil kuşak’ projesiyle bu Akıncılar’a can verdi. Başbakan’ın örnek verdiği Günay, CHP’li kimliği nedeniyle alındı, avukatı da ben ve Önder Sav’dır. Tahliye olmasını sağlayan Önder Sav’dır. Bugün CHP kadroları içinde bulunan milletvekilleri Durdu Özbolat ve Genel Sekreter Yardımcısı Abdürrezzak Erten, 12 Eylül’ün hapishaneye attığı ve büyük acılar çeken milletvekilleri arasındadır.

 

1980
Biz askeri darbenin mağduru değil, muhatabıyız! /Oğuzhan Müftüoğlu: 1980 öncesi sol hareketin önde gelen liderlerinden

 

28 Şubat
12 Eylül mağduriyetini oynamayı bıraksın 28 Şubat çocuğu. /Oktay Vural MHP Grup Başkan Vekili

 

27 Mayıs
12 Eylül zulmünü yaşadık. 27 Mayıs’ı da, 28 Şubat’ı da yaşadık. 27 Nisan’ı biz yaşadık/ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

 

ÖNDER YILMAZ, ABDULLAH KARAKUŞ, MANSUR ÇELİK Ankara

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C