Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Laik Suriye’ye Mehteran Bölüğü
24 Temmuz 2010 / 13:21
Suriye’nin son dönemde peçe-niqap üzerinden devletin Laik yüzünü ön plana çıkaran uygulamaları medyada yer almaya devam ederken, Türkiye Suriye yakınlaşması da devam ediyor.

Türkiye’nin Osmanlı’dan kalan önemli bir miras olarak sahiplendiği Mehteran bölüğü, dün Suriye’nin başkenti Şam’da konser verdi. Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı bir birim olan Mehteran Bölüğü dış politikada da halkların yakınlaştırılması için önemli bir unsur olarak görülüyor.

 

Bugün Star gazetesinde yer alan haberde Suriyelilerin yoğun ilgi gösterdiği anlatılırken çeşitli şehirlerden Şam’a gösterileri izlemek için insanların geldiği bildirildi.

 

Haberde şu bilgilere yer verildi:

“Türk bayraklarının açıldığı konseri değerlendiren El Hayat Gazetesi'nin Şam Temsilcisi İbrahim Hamidi, ‘En ilginç olanı izleyicilerin tepkileriydi. Buradaki izleyiciler elit insanlar değiller, ortalama düzeydeki insanlar ve Türkçe bilmiyorlar, ancak konserle birlikte hareket ettiler, tempo tuttular. Bu benim için çok şaşırtıcıydı’ dedi. Türkiye ve Suriye'nin ortak tarihi paylaştığını vurgulayan Hamidi, ‘(Mehteran Bölüğü'nün) müzik ve ritmi bizim de kültürümüzün bir parçası’ diye konuştu.

 

Azerbaycan'ın Şam Büyükelçisi Mahir Aliyev, tarihi bir yolculuk yaptığını konserin kendisine Türk büyüklerini ve zaferlerini hatırlattığını söyledi. Aliyev, ‘Suriyeliler müziğe katıldılar. Bu çok hoş bir duygu’ dedi.

 

Konseri izlemek üzere Halep'ten Şam'a gelen Abdulkadir Ahmed, Türkmen kökenli olduğunu belirterek, ‘Konser, bana esasımı düşündürdü. Keşke aramızdaki mayınları da kaldırsalar. İki ülkeye giriş-çıkış serbest olsa’ diye konuştu.“

 

Bilindiği gibi Türkiye, ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ çerçevesinde halkı müslüman Arap ülkelerine, Laik-Demokratik devlet yapısı ile model ülke olarak sunuluyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C