Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Batı'ya sırtını dönmez
22 Temmuz 2010 / 15:50
Financial Times’ın iki Türkiye temsilcisi Delphine Strauss ve David Gardner, kaleme aldıkları tam sayfa analizde Türkiye’nin bölgesinde yükselen bir güç olduğunu, ancak Batı’ya sırtını dönmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

TARAF

Bu yükselişin bazı riskleri de beraberinde getirdiğini belirten yazarlar, riskler arasında en önemlisinin Washington ve AB’nin Türkiye’yi güvenilmez bir ortak olarak görmeye başlaması olduğunu belirttiler. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun izlediği dış politikanın takdir edildiği yazıda, Filistinlilerin haklarının savunucusu olan Türkiye’nin, İran’ın bölge üzerindeki hâkimiyetini sona erdirdiği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hizbullah’ın lideri ve Tahran’ın yakın müttefiki Hasan Nasrallah’ı Arap halklarının gözündeki tahtından ettiği yorumu yapıldı. Yazıda, “Şimdiye kadar Dışişleri Bakanı Davutoğlu doktrininin sonuçları karışık oldu” denilerek, “Başarı hanesine Suriye’yle kurulan dostluk, Kuzey Irak’taki Kürt politikacılarla kurulan makul ilişkiler ve Ortadoğu’da bir gümrük birliği oluşturulması için atılan ilk adımlar yazılabilir” görüşlerine yer veriliyor.

 

İslamcı dış politika yok

 

Yazıda şu ifadeler yer aldı: “Ankara’daki yabancı diplomatlar Türkiye’nin Balkanlardaki ve Irak’taki siyasi gruplar arasındaki rolünün faydalı olduğunu ancak Ankara’nın kibirli ve haddini aşan bir tavır içinde olduğunu belirtiyor.

Şimdi kamuoyunun dışarıdan gelen etkilere karşı şüpheyle yaklaşması ve güçlü Amerikan karşıtlığı dış politikaya da yansıyor. Washington’da bulunan Brookings Institution uzmanı Ömer Taşpınar, “İslamcı bir dış politikanın yükselişi değil, Türklerin ABD ve Avrupa’ya duyduğu öfkeye cevap verip bunu sömüren popülist bir hükümettir” dedi.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C