Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti OYAK’ı haklı(!) buldu
21 Temmuz 2010 / 23:07
Türkiye’de diğer şirketlerin tabi olduğu bir takım sınırlamaların dışında kalarak Türkiye’nin sayılı zengin kurumları arasına giren Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’nu diğer şirketlerle aynı duruma getirecek düzenlemelerden Hükümet vazgeçti.

Haklarında yapılacak değişikliği engellemek için OYAK’ın yaptığı kulis faaliyetlerinin perde arkası bugün Dünya Bülteni’nde yayınlandı.

OYAK lobisinin perde arkası

Yaşar Süngü - Dünya Bülteni

1961'de 205 sayılı yasa ile kurulan Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu OYAK Türkiye'nin nakit zenginlerinden.

OYAK’ın üst düzey yetkililerinin bir haftadır meclisteki tam mesaisi Ankara ve İstanbul’da iş ve siyaset dünyasının gündemine oturdu.

Yaklaşık 60 şirket ve iştiraki bulunan ve yıllardır "imtiyazlı holding" eleştirilerinin hedefi olan OYAK şirketleri İhale Kanunu'na tabi olunca kulisler karıştı.

Ankara’da konuşulanlara göre bir haftalık kulisin serüveni şöyle anlatılıyor; Kamu İhale Kurumu (KİK), OYAK'ın iştiraki Bolu Çimento AŞ'nin Kamu İhale Kanunu başta olmak üzere, diğer kamu kurumlarının mevzuatına uymak zorunda olduğuna karar verdi.

Bunun üzerine OYAK, KİK'in kararına karşı Ankara 7'nci Bölge İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Bütün girişimlere karşın Bölge İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması talebini reddetti. OYAK şirketlerinin bazı ihalelere katılması riske girdi.

Konu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a iletildi. Başbuğ'un devreye girmesi ile birlikte Bakanlık, KİK'in kararıyla ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla düzenleme yapılması gerektiğine kanaat getirdi. Bu talebi hükümete iletti.

*

Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında kalmak için bir haftadır Meclis'te yaptığı kulis tuttu.  Hükümet talebi haklı buldu. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları için yardımlaşma ve emeklilik fonu olarak kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) şirketlerinin, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında tutulması için düğmeye bastı.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli başkanlığında bir ekip, OYAK'ın talebini dikkate alarak çalışma başlattı.

Genel Kurul'da torba yasaya önergeyle eklenecek düzenlemeyle Bolu, Ünye, Adana Çimento, Erdemir ve İsdemir'in aralarında bulunduğu OYAK iştirakleri İhale Kanunu dışında tutulacak.

*

AK Parti kurmayları OYAK ve iştiraklerinin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu şirketlere kamudan kaynak aktarılmıyor, bütün vergilerini ödüyorlar, imtiyazlı değiller, taleplerinde haklılar. İhale Kanunu'na göre ihale yapmaları doğru olmaz. Kamu kurumlarıyla aynı statüde değerlendirilmeleri yanlış. Bunu düzelteceğiz" dedi.

Ak Parti hükümetinin OYAK’a verdiği destek, kulislerde hükümetin askerle yeni bir gerginlik istemememesinden kaynaklandığı şeklinde yorumlandı.

*

Seçilmiş Demokrat Parti iktidarının önde gelen üç temsilcisini idam ettikten bir yıl sonra yani 1961'de silahlı kuvvetlerin isteğiyle 205 sayılı yasa ile kurulan Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu OYAK Türkiye’nin nakit zenginlerinden. 241 bin üyesi, 9 milyar lira nakit varlığı olan OYAK'ın hemen her sektörde iştiraki ve şirketi var.
Şirketleri arasında, OYAK Renault ve MAİS Otomotiv, Ereğli Demir, İsdemir, Bolu, Ünye ve Adana Çimento yer alıyor. Oyak Renault Bursa’da ilk 250 firma arasında zirvede yer alıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C