Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu: ‘Numaradan ağlıyor’
21 Temmuz 2010 / 06:14
CHP lideri: Bunlara güvenilmez. Bunlar işkence görmedi. Bunlar 12 Eylül’de fatura ödemedi. Eğer ağlama numarası yapıyorsa, önce özür dilesin.

SEFA KARAHASAN-MİLLİYET

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Hesap vermekten korkmuyoruz” yönündeki açıklamasına, “Eğer hesap vermekten korkmuyorsanız, neden dokunulmazlığın arkasına sığınıyorsunuz?” diye cevap verdi.

 

KKTC’de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ziyaret ettikten sonra basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, grup konuşmasında 12 Eylül dönemindeki idamları gündeme getirerek, gözyaşlarını tutamayan Başbakan Erdoğan’a da “Bunlara güvenilmez. Bunlar işkence görmedi. Bunlar 12 Eylül’de fatura ödemedi. Eğer ağlama numarası yapıyorsa, önce özür dilesin” diye yüklendi.

Erdoğan’ın 12 Eylül’le hesaplaşağız yönündeki açıklamalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bizim partimiz kapatıldı. Bizim genel başkanlarımız zincir bozana götürüldü. Şimdi beyfendi kalkmış 12 Eylül’le hesaplaşacakmış. 12 Eylül’le hesaplaşmaya niyetin varsa, niçin CHP’nin vermiş olduğu Anayasa’nın değişiklikle ilgili 12 Eylülcülerin yargılanmasıyla ilgili önerimizi reddettiler” şeklinde konuştu.

“Millete niye doğruları söylemiyorlar? Artık bu millet doğruları söylemeyen politikacıdan bıktı” diye konuşan Kılıçdaroğlu,şöyle devam etti; “Ben sayın Başbakanın söylediklerin tamamının doğru olmadığını söylüyorum. Ben samimi konuşuyorum, o samimi konuşmuyor. Ben içten konuşuyorum, o içten konuşmuyor. Ben halkıma güveniyorum,o halkına güvenmiyor. Ben doğruları söylüyorum, o doğruları saptırıyor.”


‘İstismar etmek onun özelliği’

Başbakan Erdoğan’ın 12 Eylül’ü istismar ettiğini öne süren Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti; “Başbakanın bir özelliği var herşeyi istismar eder. Erdal Eren’i de istismar eder. Deniz Gezmiş’i de istismar eder. 12 Eylül’de işkence görmüş herşeyi istismar eder. Çünkü bunların kafasının arkasında başka planlar var. O amaca ulaşmak için herşeyi istismar eder.”

Başbakan’ın Erdal Eren’le ilgili yaptığı konuşmada, ağlama numarası yaptığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “Bunlara güvenilmez. Bunlar işkence görmedi. Bunlar 12 Eylül’de fatura ödemedi. Eğer çıkıp başbakan Erdal Eren’in fotoğrafını gösterip, eğer ağlama numarası yapıyorsa, önce ondan vazgeçip, o aileden özür dilesin. Halktan özür dilesin. Yaptığı çok ayıp bir şey. Hesap sorulacaksa, o aile hesap soracaktır. O aile bile Erdoğan’ın getirdiği düzenlemelerin 12 Eylül’le hesaplaşma olmadığını çok iyi biliyor” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Eğer bu başbakan 12 Eylül’le hesaplaşacaksa, niye YÖK’ü kaldırmıyor? YÖK’ü ele geçirmeden önce bağırıp çağırıyordun. YÖK’ü kaldıracağız diyordun. Niye YÖK’ü kaldırmaktan vazgeçtin. Başbakanın elinden tutan mı var?” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C