Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya'da Müslümanları ‘ikna telefonu’
20 Temmuz 2010 / 20:23
Almanya son aylarda müslümanlara karşı geliştirdiği projelere bir yenisini ekledi. Şimdi de radikal İslam’la mücadele için bir telefon hattı açtı.

‘İkna odaları’ ruhu ile yapıldığı anlaşılan telefon hattı ile radikal eğilimlerden kurtulmak(!) isteyenlerin kurtarılması hedefleniyor.

 

Associated Press’in haberinde programın Pazartesi günü başlatıldığı belirtilirken, radikal eğilimleri olan insanların sorunlarının çözüleceği, yeni iş-ev bulmalarının sağlanacağı bildiriliyor.

 

İslam’ın, alınan bütün önlemlere rağmen Avrupa’da özellikle Almanya’da gelişme göstermesi Almanya’nın çeşitli programlarla ve yumuşak yöntemlerle İslam’ın önünü kesmek için harekete geçmesine sebep oldu. Fransa’nın tepeden inme yöntemlerle yaptığı çalışmaları daha usturuplu yürütmeye çalışan Almanya, başkanı Ak Parti milletvekili Mevlet Çavuşoğlu olan Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) yaptığı, Müslümanlarla mücadele için baskıcı değil yumuşak yöntemler kullanılması önerisini uygun bulduğunu da gösteriyor.

 

Bilindiği gibi Avrupa Komisyonu, İsviçre’nin uyguladığı minare yasağının ve bazı Avurap ülkelerinin burkaya uygulamayı düşündükleri yasağın yanlış olduğunu vurgulayarak, bu insanların sistemle uzlaştırılmaları gerektiğini yayınladığı 1743 numaralı raporla anlatmıştı. Raporda İslam’ın sosyal hayatı düzenleyen prensiplerinin faydalarına da dikkat çekilerek, müslümanların dışlanmaması gerektiği ifade edilmişti.

 

Şimdi, Almanya’nın müslümanları ikna için kurduğu telefon hattı ile ilgili haberi sunuyoruz:

 

Almanya radikal İslam'la mücadele için destek hattı kurdu

AP-HÜRRİYET

 

Almanya'nın radikal İslamcılarla mücadele etmek için kurduğu telefonla destek hattı dünyada bir ilk. Hattın Almanca ve Arapça'nın yanı sıra Türkçe'de de hizmet vermesi dikkat çekiyor.

 

Almanya istihbarat ajansı DDA Pazartesi günü başlattığı programla radikal eğilimlerinden kurtulmak isteyen İslamcı radikaller için bir telefonla yardım hattı kurdu. Bu girişimle insanların Almanya’da yeni iş ve ev bulmasının sağlanması planlanıyor.

 

Kurum politikaları gereğince adının açıklanmasını istemeyen sözcü, proje için ne kadar para ayrıldığı ya da program için kaç kişinin çalışacağı gibi sorulara cevap vermekten kaçındı.

 

Sözcü, eğer radikal hareketlerle bağlantılarını koparmak isteyen kişiler kendilerini tehdit altında hissederse, kurumun kendilerinin gizliliğini ve güvenliğini sağlayacağını ve yardım edeceğini belirtti.

 

“Programımız radikal hareketleri geriden bırakmak isteyenler için bir teklif” diyen yetkili, kendilerine başvuranların ihtiyaçlarını belirledikten sonra programı buna göre şekillendireceklerini ifade etti.

 

36 BİNDEN FAZLA RADİKAL İSLAMCI

İstihbarat ajansının tahminlerine göre Almanya’da 36 binden fazla radikal İslamcı yaşıyor ancak bunların çok küçük bir kısmı şiddete eğilimli. Almanya’daki toplam Müslüman nüfusu ise 3.8 milyon ile 4.3 milyon arasında. Bu da Müslümanların toplam nüfusun yüzde 4.6’sıyla yüzde 5.2’sine tekabül ettiği anlamına geliyor.

 

Adı Arapça telefon anlamına gelen HATIF olan program aynı zamanda radikal İslamcıların etkisi altında olan kişilerin ailelerine ve arkadaşlarına da hizmet veriyor.

 

Almanca, Türkçe ve Arapça hizmet veren servise internet üzerinden ya da telefonla ulaşılabiliyor.

 

Almanya’da son yıllarda geniş kapsamlı bir terör saldırısı yaşanmadı ancak son yıllarda toplu taşıma araçlarına ve ülkedeki ABD üslerine saldırı girişimleri yaşandı.

 

"AVRUPA'DA BİR İLK"

Londra merkezli Uluslararası Radikalizm ve Siyasi Şiddet Çalışmaları Merkezi uzmanı Peter Neumann, “Mısır, Ürdün Suudi Arabistan, Endonezya ve Singapur da geçtiğimiz yıllarda radikalizmle mücadele programları geliştirdi ancak bunlar daha çok hapisteki tutukluları kapsıyordu. Almanya’nın programı radikal eğilimleri olan kişilere daha bir suç işlemeden erişilmesini hedefliyor” dedi.

 

Avrupa ülkelerinde bugüne kadar benzer bir program olmadığının altını çizen Neumann, “Bu grupların neredeyse tamamında ayrılmak isteyenler olduğunu biliyoruz, ancak böyle bir ortamdan uzaklaşmak mümkün değil. Almanya’nın böyle bir teklif yapması mükemmel bir şey. Ama şunu da söylemek lazım, bu adım, Almanya’da radikal İslam’ın sonu anlamına gelmiyor” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C