Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika ve İngiltere sorunları! görüştü
20 Temmuz 2010 / 19:36
Amerika Başkanı Barack Obama ile İngiliz Başbakanı David Cameron, Washington’da bir araya geldi. İkilinin gündeminde Afganistan’daki savaş esas konu olurken, BP sorunu da görüşüldü.

Usa Today gazetesinin haberine göre, Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, ayrıca Orta Doğu, ve global ekonominin de konuşulduğunu ancak Afganistan’ın en önemli konuları olduğunu ifade etti.

 

Gibbs, ‘Amerika ve İngiltere’nin sonsuza kadar orada kalmayacaklarını, Afgan milli güvenlik gücü olarak bir ordu ve polis gücü kurmak zorunda olduklarını, Afgan idaresini geliştirmek zorunda olduklarını’ söyledi.

 

Bugün NPR News kanalının David Cameron ile yaptığı görüşmede Cameron Afganistan askeri planı üzerinde anlaştıklarını belirtirken, Amerikan ve İngiliz güçlerinin çekilmesi için Taliban’ın yenilgiye uğratılması için vakit olduğunu söyledi.

 

Cameron aynı zamanda Afgan halkının politika içine katılması ve anayasayı desteklemesi gerektiğini iddia ederek, direnişçilerin yenilgiye uğratılması için askeri güç yanında politik değişimin de olması gerektiğini öne sürdü.

 

BP konusu

 

İngiltere ile Amerika arasında gerilime yol açan Meksika körfezindeki petrol sızıntısı konusu da ikilinin gündemine geldi. BP hala İngiltere’nin en önemli şirketi.

 

Bugün Cameron 4 Amerikalı senatör ile BP’yle ilişkili başka bir konuyu daha görüşecek: Libya ile yapılacak petrol anlaşması için, İskoç hükümetinin Libyalı uçak bombacısının serbest bırakılması için lobi yaptığı iddiaları.

 

Cameron Lockerbie uçağı bombacısının salıverilmesi konusunda BP’yi savunarak, kararın İskoç bakanlara ait olduğunu iddia etti. Petrol kaçağı konusunda ise BP’nin sorumluluğu olduğunu öne sürerek, kaçağı engelleme ve kirliliği temizlemenin BP’nin işi olduğunu kaydetti.

 

BP ile görüştüğünü de belirten Cameron, ‘onların bunu yapmak istediklerini biliyorum ve yapacaklar da’ dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C