Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’dan 2014’te çıkış konuşuldu
20 Temmuz 2010 / 18:56
Bugün Afganistan’da 70’den fazla ülkeden temsilcinin biraraya geldiği uluslararası bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da katıldı.

 

Toplantının temel özelliği ilk kez uluslararası boyutta resmi bir toplantının Afganistan’da düzenleniyor olmasıydı. Toplantıda ilk konuşmayı Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai yaptı.

 

Karzai konuşmasında öz olarak en geç 2014 yılına kadar ülkede güvenliğin Afganlılara bırakılması gerektiğini, yardımların Afgan hükümetinin kontrolüne bırakılmasını, ülkede koordinasyonsuz olarak yapılan yardımların da tek elden, kontrollü olarak yapılmasını istedi.

 

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton gelecek yıl Temmuz ayında ilk birliklerini çekmeye başlayacaklarını, 2014 yılına kadar bütün askerlerini çekerek güvenliği Afganlılara bırakacaklarını öne sürerek şunları söyledi: “Afgan güvenlik birimlerini güçlendirmek için aralıksız çalışıyoruz. Ayaklanmaya karşı uzun süre atıl kalınan bölgelerde Afgan ortaklarımızla birlikte atağa geçmiş durumdayız ve kurumlarla ekonomik kalkınmanın hızlandırılması yönünde askeri çabalarımızı eşi görülmemiş bir sivil atakla birleştiriyoruz.”

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan’a hem güvenlik hem gıda desteği verdiklerini ayrıca bu yıl 891 milyon dolarlık borcunu sildiklerini ve böylece şimdiye kadar 12 milyar dolarlık alacaklarından vazgeçtiklerini anlattı.

 

Lavrov ayrıca kendilerinin işgal ettikleri sırada 140’dan fazla otoban, fabrika kurduklarını iddia ederek, yıkılan tesislerin onarımını yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

 

Bu arada Afganistan’da bir polis karakolunu ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Ander Fogh Rasmussen çıkış tarihi konusunda Clinton kadar net konuşmazken, “Afgan ordusu ne zaman hazır olursa o zaman ülkeden ayrılacaklarını” anlattı.

 

Rasmussen ayrıca "Afgan halkını hiç bir zaman arkada bırakmayacağız ve Taliban'ın yeniden güç kazanmasını ve rahat hareket edecek bir ortam bulmasına izin vermeyeceğiz." dedi.

 

Toplantının amacı ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ‘stratejilerimizi gözden geçirmek ya da düzeltmek değil’ derken, ‘Afgan hükümetini desteklemek ve uzun vadeli angajman niyetimizi bir defa daha teyid etmek’ olduğunu söyledi.

 

Toplantının kapsamı

 

Toplantının geniş katılımlı olması önem taşırken, konuşmaların Afganistan’a yapılan yardımlar ve çekilme takviminin 2014 olarak netleşmesi altı çizilmesi gereken konulardı.

 

İşgalci ülkelerin artan kayıplarının hemen ardından gerçekleşen toplantı gerçekte Taliban’ın yaptığı savunmanın başarısını gösterirken, özellikle Amerika, Almanya ve NATO’nun başarısızlığının da bir göstergesi. Dokuz yıl boyunca Afganistan’da kayda değer bir başarı ve güvenlik sağlayamayan, Taliban’a yaptıkları uzlaşma tekliflerine yanıt alamayan işgalci ülkeler bundan sonraki süreçte Taliban’la uğraşmak yerine Afgan hükümetini güçlendirerek Taliban müslümanları ile mücadeleyi ona bırakmayı tercih ettiler.

 

2014’e kadar Afgan ordusu askerini 170 bine, Afgan polisi sayısını 134 bine çıkartarak, kayıp vermekten çekinerek yapamadıkları savaşı Afganlıların kendi kendilerine yapmasını sağlamaya çalıştıkları anlaşılıyor. Ancak Taliban müslümanlarına karşı müslüman Afgan ordusu ve polisinin nasıl bir mücadele vermesinin beklendiği ise merak ediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C