Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır'ın Ördüğü Çelik Duvar...
11 Nisan 2010 / 22:19
Çelik duvar inşasında en son ve en önemli aşamaya ulaşıldı.

Filistin Enformasyon Merkezi

 

Mısır Hükümeti’nin Gazze sınırına inşa etmekte olduğu çelik duvar projesini yakından takip eden kaynaklar, projenin en son ve en önemli aşamasına geldiğini bildirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne bugün (11 Nisan Pazar) konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, “Son aşama en önemli ve en tehlikeli aşama. Çünkü Gazze ile Mısır arasında tünellerle dolu alanı kapsıyor” dedi.

Kaynaklar ayrıca, kazı işlerinden sorumlu şirketin tünellerle dolu El-Berahime bölgesine ulaştığını açıkladı.

Mısır Hükümeti’nin Gazze sınırı boyunca çelik duvar inşasında çalışan iş makinalarının ve kazıcıların sayısını iki katına çıkardığını belirten kaynaklar, mühendislerin tahminlerine göre çelik duvar inşaatının %70’inin tamamlandığını söyledi.

Mısır Hükümeti’nin inşaya başladığı son aşamanın Mısır-Gazze sınırındaki binden fazla tüneli tamamen kapatmayı hedeflediğini ifade eden kaynaklar, Mısır rejiminin son günlerde bu aşamanın inşasını kolaylaştırmak için çok sayıda tüneli bombalayarak yıktığını bildirdi.

Filistin insan hakları örgütlerinin verdiği rakamlara göre, son iki yılda tünellerde hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 142’ye ulaştı.

Bu hafta basına yansıyan haberlere göre, Mısır Hükümeti Amerika Birleşik Devletleri’nin desteğiyle uygulanan ve Amerikalı ve Fransız uzmanlar gözetiminde yürütülen çelik duvar projesinin ikinci aşamasını tamamladı.

Öte yandan, Mısır güvenlik güçlerinin tüneller aracılığıyla Gazze’ye sokulmak üzere Sina Yarımadası’na getirilen tüketim mallarına sıkı güvenlik tedbirleri uyguladığı bildirildi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C