Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD Pakistan’a keseyi açıyor
20 Temmuz 2010 / 06:11
Terörizmle mücadele konusunda fikir ayrılıkları yaşayan ABD ile Pakistan'ın ilişkileri ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın İslamabad ziyaretinde imzalanan yardım anlaşmalarıyla yeni bir boyut kazandı. Clinton, 7,5 milyar dolara ulaşacak anlaşmalarla kalıcı or

ZAMAN

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi de ABD ile uzun vadeli ortaklık kurmak istediklerini ifade etti.

Taliban ve El Kaide ile mücadele çerçevesindeki gelişmeler nedeniyle ilişkileri inişli çıkışlı ilerleyen Amerika ile Pakistan, safları sıkılaştırıyor. Pakistan'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bu ülkeye beş yılda yapılacak 7,5 milyar dolarlık yardım projelerinin ilk bölümünü açıkladı. Bu çerçevede iki ülke arasında terörle mücadele, enerji, su, tarım, eğitim ve sağlık anlaşmaları imzalandı. Clinton, bu anlaşmalarla iki ülke arasında kalıcı ortaklığın temellerinin atıldığını söyledi.

Pakistanlı meslektaşı Şah Mahmud Kureyşi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Clinton, teröre karşı iki ülkenin birlikte mücadele ettiğini vurgulayarak , Pakistan kamuoyunda oluşan ABD karşıtı düşüncelerin düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Terörizm karşısında ABD'nin stratejik müttefiki İslamabad ile uzun vadeli bir ortaklığın temellerini atmaya katkıda bulunacak birçok sivil yardım projesini de açıklayan Clinton, bu projelerden 170 milyon Pakistanlının yararlanacağını ifade etti. ABD'nin finanse edeceği projeler arasında hidroelektrik santralleri, içme ve sulama ile tarım tesislerinin yanı sıra sağlık merkezlerinin kurulması ve özel sektöre destek gibi projeler bulunuyor. Pakistan-ABD ilişkilerinin "önemli bir dönemeçten" geçtiğini vurgulayan Kureyşi de, "Biz, birlikte uzun vadeli ve geniş tabanlı bir ortaklık inşa etmek istiyoruz." dedi. Kureyşi, ülkesinin teröre karşı mücadelede ve diğer stratejik konularda ABD ile ortak hareket etme kararlılığını taşıdığını belirtti. Amerika'nın son inisiyatifine rağmen topraklarında barınan ve Afganistan'daki NATO birliklerine saldırı düzenleyen militanlara karşı Pakistan'ı harekete geçirme konusunda sorun yaşayacağı ifade ediliyor. Clinton, Pakistanlı gazetecilerle yaptığı bir yuvarlak masa toplantısında, El Kaide ve Taliban liderlerinin Pakistan'da olduğuna inandıklarını belirttikten sonra yakalanmalarının büyük bir yardım olacağını ifade etti.

Afgan malları, Pakistan üzerinden dünyaya açılacak

Coğrafi konumu nedeniyle dünya pazarlarına açılamayan Afganistan, Pakistan ile ticaret ve transit geçişi kolaylaştıran bir anlaşma imzaladı. Pazar günü imzalanan anlaşmayla Afgan yatırımcılar, Pakistan üzerinden Hindistan'a ulaşarak buradan deniz yolu ile dünyanın birçok noktasına ihracat imkânı bulacaklar. Anlaşmaya ABD'nin destek verdiği açıklanırken, bir Amerikalı yetkili, anlaşmayı iki ülke ilişkilerinin son 50 yıldaki en büyük başarısı olarak değerlendirdi. Pakistan ve Afganistan arasındaki ticareti de artırması beklenen anlaşma sonrası artacak ihracat gelirlerinin Karzai yönetimini Taliban karşısında güçlendireceği bekleniyor. Ticaret anlaşmasının Afganistan'ın geleceğinin tartışıldığı Kabil konferansı öncesinde imzalanması dikkat çekti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C